Czym różni się trening EMS od zwykłego treningu?
Standardowy trening na siłowni kojarzy sie jednoznacznie z dużym wysiłkiem fizycznym, zmęczeniem i sporą ilością czasu spędzoną na siłowni. Nie każdy jest gotowy na takie poświęcenie, a niektórzy wręcz nie mogą pozwolić sobie na taki luksus. Jeżeli to zdanie brzmi jakby opisywało Twoje życie na pewno zainteresuje Cię trening EMS, czyli electrical muscle stimulation. Czym różni się ten trening od klasycznego? Absolutnie wszystkim, a jednocześnie jest bardzo podobny.
Główna zasada treningu EMS polega na zastosowaniu nowoczesnej techniki, która wspomaga ćwiczenia. Proces rozpoczyna się od dokładnej analizy ciała oraz dobraniu odpowiedniej gamy ćwiczeń. Brzmi jak zwykły trening? Na razie tak, jednak cała magia rozpoczyna się właśnie w tym momencie. Dzięki elektrostymulacji czas całego treningu EMS będzie wynosił jedyne 15-30 minut! Trener personalny po dobraniu zestawu ćwiczeń ubierze Cię w specjalny kombinezon, który wytwarza impulsy elektryczne pobudzające wysyłanie sygnałów z mózgu bezpośrednio do grup mięśniowych. To sprawia, że treningi są efektywniejsze, a całe ciało pracuje wydajniej.
Ile trwa trening EMS, a ile trening na siłowni?
Czas to niezwykłe dobro, którego wielu osobom brakuje. To właśnie dlatego trening EMS zyskał sobie tylu zwolenników. Podczas gdy standardowa sesja na siłowni trwa od 45 do nawet 90 minut, w zależności od oczekiwanych efektów, czas treningu EMS to średnio 20 minut. Na tym jednak nie koniec oszczędności czasu. Na standardowej siłowni meldujemy się średnio 3 razy w tygodniu. EMS wymaga tylko jednej sesji, by osiągnąć wymarzone efekty.
Podczas jednej sesji treningowej spala się około 3 razy więcej kalorii. Efekty te są możliwe do osiągnięcia, ponieważ podczas treningu EMS występuje do 150 razy więcej skurczów mięśni. Dodatkowo elektrody stymulują także mięśnie głębokie, a także przyczyniają się do redukcji cellulitu. Elektrostymulacja mięśni znacząco pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej oraz powoduje zwiększenie siły.
Podstawowe wyposażenie przy treningu EMS
Kluczowym elementem każdego treningu EMS jest specjalny strój, który pomaga impulsom elektrycznym przepływać w prawidłowy i optymalny sposób. Ta część ubioru jest zwykle elementem osobistym i musi być zakupiona indywidualnie. Na wierzch przyczepia się specjalne paski i nakłada kamizelkę, które emitują impulsy elektryczne. Całość odbywa się z trenerem personalnym, który kontroluje wszelkie parametry na panelu sterującym.
Podczas treningu wykorzystuje się również standardowe przyrządy do ćwiczeń, takie jak ciężarki, hantle, czy podpory. Wszelkie dodatkowe elementy zależą od stopnia zaawansowania trenującego oraz intensywności treningu. Podczas sesji nie wykonuje się jednak zbyt skomplikowanych ćwiczeń, a każde z nich omawiane jest najpierw z trenerem EMS.
Czy trening EMS obciąża stawy?
Ryzyko kontuzji występuje przy każdym treningu, jednak EMS jest jedną z bezpieczniejszych aktywności fizycznych. Elektrostymulacja w żadnym stopniu nie obciąża stawów. Sam trening EMS jest natomiast dużo bezpieczniejszy niż standardowa odmiana. Dzięki krótszemu czasowi trwania i mniejszej ilości powtórzeń stawy są mniej narażone na urazy, a kręgosłup odciążony. Metoda ta z powodzeniem może być wykorzystywana podczas fizjoterapii oraz u osób dążących do zredukowania bólu pleców po treningu.
Trening EMS szybszą alternatywą dla siłowni
Jeżeli nie masz czasu na długotrwałe cardio, a Twój metabolizm jest spowolniony to trening EMS będzie rozwiązaniem idealnym. Metoda zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż tradycyjny trening i pozwala ograniczyć bóle mięśni. Podczas treningów impulsy elektryczne docierają do mięśni głębokich oraz wspomagając efekty aktywności fizycznej. Krótki czas treningu wynoszący 20 minut przyczynia się do odciążenie stawów, jednocześnie szybko redukując złogi tłuszczowe. W trakcie sesji spalamy nawet 3 razy więcej kalorii oraz wzmacniamy mięśnie poprawiając ogólny wygląd sylwetki.
Nie można jednak zapominać o prawidłowej diecie. To właśnie dlatego treningi rozpoczynają się od dogłębnego wywiadu i ustalenia celów. Podczas każdej redukcji powinniśmy dostarczać prawidłowej ilości składników odżywczych, a EMS nie jest cudownym lekiem, który magicznie zredukuje tkankę tłuszczową. Tylko połączenie prawidłowego żywienia i ćwiczeń będzie w stanie zagwarantować trwały i imponujący rezultat.
Kiedy widać efekty po treningu EMS?
Trening EMS pomaga w zrzucaniu kilogramów we wręcz niesamowitym tempie. W trakcie jednej sesji na siłowni spalamy średnio 500 kalorii, podczas gdy EMS gwarantuje minimum 300 spalonych kalorii więcej. Efekty widoczne są już po około 5 treningach, a wiele osób przekonało się, że są w stanie zredukować zbędne kilogramy już po dwóch miesiącach treningów. To zdecydowanie mniej niż podczas standardowych sesji, gdzie pierwsze efekty zauważalne są dopiero po mniej więcej 12 sesjach ćwiczeń.
Trening EMS jako urozmaicenie treningu na siłowni
Treningi EMS to aktywność fizyczna, którą może wykonywać praktycznie każdy, od amatorów do zawodowych sportowców. Ćwiczenia dobiera się indywidualnie, tak aby mięśnie były optymalnie stymulowane. To sprawia, że takiemu treningowi oddają się sportowcy chcący zastąpić czymś standardowe treningi. Jest to urozmaicenie, które pozwala na prostsze aktywowanie wszystkich partii mięśniowych, a w rezultacie lepsze efekty całości wykonywanych ćwiczeń.
Z treningiem EMS można uzyskać lepsze ukrwienia tkanki mięśniowej, wzmocnić mięśnie brzucha i ich wydolność oraz zwiększyć masę mięśniową. Następuje też szybsza redukcja tkanki tłuszczowej, a wsparcie trenera personalnego gwarantuje bezpieczeństwo i najlepsze rezultaty.