Owoce i warzywa są dobre na każdą okazję!
Warzywa powinny stanowić jeden z głównych elementów naszej codziennej diety. Dobrze, jeśli zostaną one uwzględnione w każdym posiłku. Świeże warzywa i owoce są znakomitym źródłem błonnika pokarmowego, który wspiera procesy trawienia, chroni przed zaparciami, usprawnia pracę jelit oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego. Nowalijki dostarczają nam też witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mianem nowalijek określa się młode, wiosenne warzywa, do których zaliczyć możemy:
ogórki,
pomidory,
buraki,
seler,
rzodkiewkę,
cebulę dymkę,
por,
korzeń pietruszki,
szczaw,
botwinkę,
sałatę,
szparagi,
młody szpinak,
młode ziemniaki,
młodą marchewkę,
szczypiorek,
fasolkę szparagową,
rabarbar.
Do nowalijek należą także kiełki warzyw (owsa, lucerny, pszenicy, rzeżuchy, soi, grochu czy rzodkiewki). Produktami sezonowymi, pojawiającymi się wiosną, są także owoce, takie jak: truskawki, jabłka, wiśnie, jagody, agrest, czereśnie, gruszki.
Śniadanie to podstawa
Śniadanie jest bezsprzecznie najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia i nie należy z niego rezygnować! To właśnie dzięki niemu dostarczasz swojemu organizmowi porcję energii niezbędnej na cały dzień. Specjaliści zgodnie twierdzą, że regularne spożywanie śniadań ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i wpływa korzystnie na funkcje poznawcze oraz działanie całego organizmu.
Co ważne, osoby na diecie powinny także pamiętać o jedzeniu śniadania. Poranny posiłek wpływa na rozwój intelektualny oraz zdolność uczenia, wspierając poprawę koncentracji oraz procesu zapamiętywania. Poprzez dostarczanie ciału wraz z posiłkiem składników odżywczych, poprawie ulega także nasza wydolność fizyczna oraz umysłowa. Osoby niedbające o zdrowe odżywianie i unikające śniadań, mają często gorsze wyniki w nauce, towarzyszy im też złe samopoczucie,są nerwowe i rozdrażnione. Mogą mieć też problemy z koncentracją i częstsze bóle głowy.
Jedzenie śniadania ma też znaczący wpływ na nasz nastrój w godzinach porannych. Co ciekawe, posiłki te pomagają też w redukcji wagi. Zjedzenie pożywnego śniadania rano sprawia, że nie odczuwamy w kolejnych godzinach głodu i nie grozi nam podjadanie.
Zwiększenie wydolności organizmu – co jeść?
Chcąc zwiększyć wydolność organizmu,w naszej diecie nie może zabraknąć produktów spożywczych dostarczających nam zdrowych tłuszczów. Doskonałym źródłem zdrowych tłuszczy są: tłuste ryby morskie (makrela, łosoś), awokado, oliwa z oliwek, orzechy, migdały, pestki i nasiona, masło orzechowe. Aktywność fizyczna pochłania wiele energii, natomiast zdrowe tłuszcze są doskonałym sposobem na jej dostarczenie.
W diecie należy też uwzględnić produkty zbożowe, będące źródłem błonnika, chude mięso oraz warzywa i owoce. Do potraw warto dodawać czosnek, który ma właściwości przeciwbakteryjne. Jego regularne spożywanie pomaga uzyskać lepszą kondycję, gdyż skutecznie usuwa stany zapalne i toksyny. Ponadto zwiększa on odporność organizmu, a tym samym zmniejsza ryzyko infekcji, przez które dochodziłoby do przerw w treningach.
5 porcji warzyw i owoców dziennie – jak tego dokonać?
Zdrowa dieta powinna uwzględniać 5 porcji warzyw i owoców. Żeby dostarczyć organizmowi wszelkie ważne dla niego składniki odżywcze i zadbać o swoją wydolność fizyczną, w każdym posiłku powinny się one pojawić. Według Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy spożywać co najmniej 400 g owoców i warzyw dziennie w minimum 5 porcjach. Jak tego dokonać?
Zwróć uwagę na to, że świeże warzywa i owoce można spożywać pod wieloma postaciami. Mogą one stać się główną częścią dania, dodatkiem do niego, przyprawą, jak i napojem. Z nowalijek przyrządzisz sałatki, pasty do kanapek, koktajle, zupy, sosy czy soki.
Jak poprawić swoją kondycję? Ćwicz!
Kluczem do poprawy wydolności organizmu jest aktywność fizyczna. Najważniejsze jest to, aby była ona regularna i umiarkowana. Nie przeciążaj swojego organizmu, a dostosuj intensywność treningu do Twojego stanu zdrowia, aktualnej kondycji i możliwości. Dzięki zwiększonej aktywności fizycznej spowolnisz procesy starzenia, poprawisz przemianę materii i zadbasz o swój układ nerwowy. Skutecznym sposobem na poprawę wydolności organizmu są treningi EMS. Celem elektrostymulacji mięśni jest zwiększenie ich wydolności oraz siły w dosyć krótkim czasie.
Sposób odżywiania również zależy od rodzaju treningu
Sposób odżywiania się zależy od rodzaju uprawianej dyscypliny sportu, jak i intensywności treningu. Inna dieta polecana będzie osobom wykonującym ćwiczenia siłowe, a inna tym trenującym wytrzymałościowo. Ponadto sposób odżywiania zależy od stanu zdrowia, masy ciała i wydolności fizycznej danej osoby. W każdym przypadku ważne jest jednak to, aby zachować regularność w jedzeniu i zadbać o dobrze zbilansowane posiłki.
7 sposobów, aby poprawić wydolność organizmu
Jeśli chcesz poprawić wydolność organizmu:
Zadbaj o zdrowy tryb życia
Przestań spożywać śmieciowe jedzenie i produkty przetworzone. Rzuć palenie papierosów i wyeliminuj ze swojego życia alkohol. Postaraj się też ograniczyć stres.
Zacznij trenować
Kolejnym krokiem ku poprawie wydolności organizmu jest rozpoczęcie treningów. Na początku może być to bieg w spokojnym tempie, który zwiększy wydolność płuc. Następnie możesz stopniowo zwiększać intensywność treningu. Dobrze sprawdzi się też pływanie czy jazda na rowerze.
Wysypiaj się
Odpowiednia ilość snu zapewnia organizmowi regenerację. Osoba dorosła powinna spać około 8 h. Co ważne, nawet krótka drzemka w ciągu dnia jest w stanie poprawić wydolność organizmu.
Pij kawę
Kofeina to składnik, który skutecznie pobudza organizm do działania oraz zwiększa wydolność oddechową. Substancja ta pobudza mięśnie, dzięki czemu stają się one odporniejsze na zmęczenie.
Nawadniaj się
Pamiętaj także o podaży odpowiedniej ilość płynów. Jest to ważne zwłaszcza podczas treningów wiosną i latem. To właśnie od właściwego poziomu wody zależy to, czy organizm będzie funkcjonował prawidłowo w ciągu dnia.
Sięgaj po sok z buraka
Sok z buraka jest znakomitym źródłem żelaza, który pełni ważną funkcję w transporcie tlenu przez hemoglobinę. Ponadto buraki zawierają w sobie azotany, które doprowadzają do rozszerzenia się naczyń krwionośnych.
Wykonuj ćwiczenia wydolnościowe
Aby poprawić wydolność organizmu, wykonuj ćwiczenia wzmacniające, takie jak np: martwy ciąg czy przysiady.
Jeśli połączysz zdrową dietę, z aktywnością fizyczną i powyższymi wskazówkami, z pewnością dosyć szybko poprawisz wydolność swojego organizmu.