Czym właściwie jest trening EMS?
Na samym początku warto abyś wiedział, na czym w ogóle owe ćwiczenia polegają. Głównym celem treningu EMS jest wywoływaniu skurczów mięśni poprzez oddziaływanie na nich impulsów elektrycznych o różnej intensywności. Prąd ten dostarczany jest do ciała sportowca zwykle poprzez specjalnie przeznaczony do tego kombinezon, który musi być noszony przez cały czas trwania treningu.
EMS niejedno ma jednak imię i nie ogranicza się jedynie do wspomagania samego treningu. Elektrostymulacja mięśni znajduje bowiem zastosowanie również podczas fizjoterapii, nawet przy zwalczaniu poważnych schorzeń. Pozytywny wpływ EMS został potwierdzony między innymi podczas badań nad osobami cierpiącymi na osłabienie oraz zanik mięśni.
Dla kogo przeznaczony jest trening EMS?
Trening EMS znany jest ze swojej uniwersalności – mogą go stosować osoby o praktycznie dowolnym wieku oraz stopniu sprawności fizycznej, zatem korzystają z niego zarówno młodzi i aktywni fizycznie, jak i starsi, którzy nie ćwiczą zbyt często. Warto również wspomnieć, iż kombinezon wykorzystywany do owych ćwiczeń nie obciąża stawów, zatem może być stosowany nawet do najbardziej wymagających ćwiczeń siłowych.
Jako, iż trening EMS nie jest ograniczany przez żadne czynniki zewnętrzne, może być on stosowany przez praktycznie wszystkich sportowców, w tym biegaczy, piłkarzy, lekkoatletów, czy wykonujących jakąkolwiek inną dyscyplinę sportową. Trening ten został pokochany przez wielu profesjonalnych sportowców, których plan treningowy znacząco się od siebie różnił – w każdym przypadku jednak poziom efektywności treningu był zadowalający.
W jaki sposób stymulacja mięśni może pomóc sportowcom?
Ćwiczenia wykorzystujące elektrostymulację mięśniową mogą być doskonałym dopełnieniem treningów zawodowych sportowców. Do najważniejszych korzyści z całą pewnością zaliczyć można zwiększony przyrost mięśni głębokich, przyspieszenie procesów metabolicznych, a nawet większą utratę wagi.
Na tym nie kończy się jednak lista zalet owego treningu dla sportowców, gdyż mogą oni pochwalić się także zwiększoną wytrzymałością, która jest kluczowa w wielu dyscyplinach.
Jakie efekty daje trening EMS?
Wyżej wymienione przez nas podstawowe zalety treningu EMS znajdują zastosowanie nie tylko wobec sportowców, ale również osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami fizycznymi. Wykorzystując elektryczną stymulację mięśniową, nie tylko podwyższysz swoje osiągnięcia oraz pobijesz dotychczas ustanowione przez siebie rekordy, ale wspomożesz także układ mięśniowy oraz nerwowy.
Dotychczas przeprowadzone badania potwierdzają, że regularne stosowanie tego typu ćwiczeń znacząco przyspiesza czas potrzebny na regenerację organizmu po wyczerpującym treningu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.
Fizjoterapia przy pomocy EMS
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, EMS nie ogranicza się tylko i wyłącznie do samych treningów, ale wspomaga także zabiegi fizjoterapeutyczne. Elektrostymulacja wykorzystywana jest w rehabilitacji trwałych uszkodzeń mięśniowych nie od dziś, jednak osiągane przez terapeutów wyniki zaczynają być wraz z biegiem czasu coraz to bardziej zadowalające.
Oprócz wcześniej wymienionego osłabienia oraz zaniku mięśni, fizjoterapia z wykorzystaniem EMS doskonale sprawdza się również podczas leczenia chronicznych bólów kręgosłupa oraz stawów, wynikłych ze stosowania niewłaściwie dobranych treningów.
EMS jako uzupełnienie tradycyjnych treningów
Z żadnej strony nie namawiamy jednak do całkowitego porzucenia konwencjonalnego treningu personalnego. Zdobywane przez sportowców osiągnięcia tradycyjnymi metodami treningowymi mogą być bowiem porównywalne do tych, którzy stosują treningi EMS. O ile wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem impulsów elektrycznych niesie za sobą wiele pozytywów, o tyle nigdy nie powinieneś zrezygnować ze zwykłych ćwiczeń fizycznych.
Nie zapominaj też, że osobą odpowiedzialną za Twój organizm jesteś Ty sam (i ewentualnie Twój trener), zatem pamiętaj o fundamentalnych zasadach treningowych, takich jak nieprzepracowywanie poszczególnych grup mięśniowych, oraz nie stosowaniu tylko i wyłącznie treningu siłowego. Miej na uwadze, że efekty, które uzyskasz przy wykorzystaniu tradycyjnego treningu siłowego mogą być równie wysokie, jak przy treningu EMS, którego celem jest stymulacja impulsami prądu stałego.
Trening EMS dla sportowców – podsumowanie
Podsumowując: zaletą treningu EMS jest jego uniwersalność oraz brak większych przeciwskazań jego wykonywania (oczywiście z pominięciem chorób nowotworowych czy zaawansowanego stadium ciąży). Jego niezaprzeczalnym atutem jest także rehabilitacja urazów mięśniowych powstałych wskutek nieprawidłowo wykonanego treningu fizycznego.
Wykonując wyżej wymienione ćwiczenia z wykorzystaniem EMS, możesz być pewien, że po treningu będziesz mniej wyczerpany, a regeneracja Twoich mięśni przebiegnie w znacznie szybszym tempie. Ćwiczenia EMS odznacza także przyspieszona redukcja tkanki tłuszczowej oraz zwiększone budowanie masy mięśniowej. Z czystym sumieniem możemy więc zachęcić Cię, byś głębiej zaznajomił się z tematyką tego typu treningów.