Czym są biegi OCR?
Rutynowa specyfika biegów OCR wywodzi się od angielskiego obstacle course racing, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „wyścig z przeszkodami”. Uczestnicy zawodów OCR mają za zadanie pokonywanie trasy o określonym stopniu trudności, który zależy od profilu i skomplikowania przeszkód, jak również długości dystansu biegu.
Przeszkody te posiadają zróżnicowaną formę i kształt, a do popularnych konfiguracji należą m.in. kilkumetrowe ściany, rozłożyste poręcze, zbiorniki z lodowatą wodą. Dla wielu zawodników są to zmagania pobudzające pierwotne instynkty, gdyż mogą wykraczać poza granice wytrzymałości uczestników innych terenowych aktywności.
Jak skutecznie dostosować ciało pod cykl treningowy OCR?
Obstacle course racing to aktywność, wymagająca wdrożenia nieprzeciętnej siły oraz posiadania wysokiej sprawności w pracy całego ciała. Dlatego, przed pierwszą konsultacją z trenerem, rzetelnie określ możliwości oraz dysponowany czas, jaki chcesz poświęcić na doskonalenie umiejętności do zawodów.
Jeśli decydujesz się na start do biegu OCR, zrezygnuj z wysoce kalorycznych potraw i unikaj dużego nagromadzenia stresu w realizacji codziennych zadań. Dbaj także o regularną gimnastykę z zastosowaniem kompleksowego zestawu akcesoriów i urządzeń (np. ciężarki, drabinki poziome, bieżnia). Dobrze jest też na bieżąco ćwiczyć koncentrację, najlepiej w formie rozwiązywania łamigłówek bądź czytania preferowanej literatury.
Jak przygotować się do biegu OCR?
Biegi ekstremalne cechuje duża intensywność ruchów, a także wiele specjalistycznych przeszkód, do pokonania których potrzebne są przede wszystkim znaczne pokłady siły. Pamiętaj, że sam bieg nie odbywa się w warunkach lekkoatletycznych czy ulicznych, lecz ma charakter mocno wyczerpującego survivalu. W celu przygotowania biegowej dyspozycji i odpowiednich zasobów siły, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się praktyki pod okiem specjalistów od treningów EMS.
Oprócz pracy nad aerodynamiką ciała (np. crossfit, stretching), uczestnik ma możliwość doskonalenia szlifów pod kątem wytrzymałości (m.in. bieganie po bieżni, spacer na orbitreku) oraz personalizacji odżywek. Decydując się na start do biegu OCR, nie możesz zapominać o monitoringu sylwetki ani konsultacjach planu zadań, które podnoszą efektywność wysiłku i ułatwiają optymalny dobór ćwiczeń.
Gdzie można szlifować formę na biegi OCR?
Amatorskie i zawodowe treningi pod kątem biegania z przeszkodami dostępne są w niektórych siłowniach z profesjonalnym zapleczem. Zaawansowane programy szkoleń przewidziano dla najbardziej wytrwałych uczestników, którzy pragną niezawodnej kontroli nad swoimi siłami przez relatywnie długi okres czasu.
Przechodzenie wydatnego cyklu ćwiczeń zazwyczaj zakłada regularną obecność na zajęciach pod okiem trenera personalnego i skupia się wokół innowacyjnej metody EMS. Praktyka ta prowadzi do wzrostu produktywności siły mięśni, które zyskują większą elastyczność, przez co podnoszą swoją naturalną masę. Dobrym pomysłem jest wybór butikowego studia, które nie wymaga biegania po dużej przestrzeni ani korzystania z ogólnodostępnego pleneru.
Czemu biegi OCR cieszą się popularnością?
Mówiąc o rosnącej popularności biegów przełajowych, pamiętajmy, że dziedzina ta powstała dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Co ciekawe, sam skrót OCR pochodzi z Anglii, a jego pierwsze zastosowanie odnosiło się do zmagań dla amatorów. Tego typu biegi niezwykle skutecznie potrafią oderwać zarówno od wszechobecnego stresu, jak i ciągłego siedzenia w miejscu wykonywania codziennych obowiązków.
Biegi OCR są bowiem idealnym rozwiązaniem nie tylko dla dzieci czy młodzieży, ale też całych rodzin o sportowym trybie życia. Jeśli odczuwasz w sobie mocne instynkty wyczynowca, a Twoje mięśnie głębokie pracują w nieustannym ruchu, ta ekstremalna forma biegu przeznaczona jest właśnie dla Ciebie.
Przeszkody na biegach OCR
Popularnymi przeszkodami na trasie biegu OCR są rozbudowane ruchome pokładnie, wysokie ściany do wspinaczki, a także kameralne akweny o różnej gęstości wody. Ich aranżacja należy głównie do pomysłowych organizatorów, których celem jest dostarczenie zawodnikom emocji poprzez zaliczanie punktów trasy oraz wykonywanie ruchowych akrobacji.
Bieganie po obrotowych zapadniach, czołganie przez zasieki czy pokonywanie kilkumetrowych ścian stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych odmian biegu po torze bądź ulicy. Z biegami przeszkodowymi często łączy się też terenowa forma pływania, zakładająca samodzielny rejs po błocie lub przeprawę przez lodowatą wodę.
Przykładowe odmiany aktywności OCR
Nowoczesne zmagania na ekstremalnych torach przeszkód mogą mieć szereg różnorodnych konfiguracji. Dużym uznaniem cieszy się Quarter Pipe, którego celem jest pokonanie 4-metrowej rampy za pomocą powtarzalności podbiegu i wyskoku. Wiele korzyści przynosi także Multiring, czyli rozbudowana drabinka z uchwytami na kołach, wymagająca stałego manewrowania w powietrzu.
Ciekawie prezentuje się też formuła Slip & Slide, gdzie za główną przeszkodę organizatorzy uznają ogromną ślizgową zjeżdżalnię z mieszaniną piany i wody. Jeśli cenisz sobie bliskie spotkanie z morsowaniem, postaw na przechadzkę po kontenerze z bryłami zamarzniętego śniegu i lodowatą wodą.
Kategorie wiekowe biegów OCR
Biegi przeszkodowe dostępne są praktycznie dla każdego, o czym może świadczyć szeroki wybór przeszkód oraz wysoki stopień zaawansowania tras. Istnieje wiele odmian dystansów, przeznaczonych dla określonego grona zawodników, które dobiera się na podstawie posiadanych preferencji i zdolności.
Dostępna kategoria wieku do uczestnictwa w biegu zależy od ustaleń organizatora, a jej dopuszczalny przedział warunkuje specyfika oraz poziom trudności zmagań. Z myślą o najmłodszych, organizowane są cykliczne zawody Survival Race KIDS, w których mogą brać udział dzieci od 3 do 13 lat.
Popularne biegi OCR w Polsce
Najpopularniejsze biegi OCR na terenie naszego kraju od wielu lat organizuje Stowarzyszenie Biegów Przeszkodowych OCR Polska z siedzibą w Kutnie. Na swoim koncie posiada szereg imprez rangi ogólnokrajowych mistrzostw, prowadzenie pełnoprawnych szkoleń, a nawet koordynację zmagań zawodowej ligi czy pucharu.
Jeśli jednak zależy Ci na szybkim starcie i łatwej personalizacji szerokiego wachlarza przeszkód, zapisz się na dowolną edycję Runmageddonu. Impreza ta występuje cyklicznie w różnych zakątkach kraju, a jej organizatorzy każdego roku oddają do dyspozycji zawodników nawet kilkadziesiąt wariantów ćwiczeń. Bogatą gamę ekstremalnych atrakcji gwarantuje m.in. zróżnicowany wiekowo Barbarian Race, którego dystanse sięgają od 6 do 13 km.
Jaki strój wybrać na bieg OCR?
Treningi biegowe wymagają posiadania lekkiego i przewiewnego stroju, który nie odkształca się i nie powoduje dyskomfortu podczas wykonywania ruchu. Solidną propozycją jest wybór wysokiej klasy odzieży termicznej, która zwykle produkowana jest z bawełny i poliestru. Oprócz nieprzeciętnego komfortu, zapewnia ona właściwy obieg temperatury, a ponadto błyskawicznie dostosowuje się do sylwetki i wszelkich zmian ułożenia ciała.
Strój ten najlepiej jest zdobyć z oryginalnego i sprawdzonego źródła, którym może okazać się profesjonalny sklep z odzieżą dla sportowców. Wielu sprzedawców oferuje dedykowane warianty biegowe z personalizacją, o czym może świadczyć bogata oferta Husaria Race Team.