fbpx

Jak powinien wyglądać bezpieczny trening dla seniora?

Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę zwłaszcza wśród seniorów. Zaniedbywanie tej kwestii może skutkować rozwojem wielu dolegliwości. To znacznie obniża jakość życia. Codzienna dawka ruchu to absolutna podstawa. Nie tylko dla zachowania zdrowia, ale także dobrego samopoczucia. Regularna aktywność fizyczna seniorów wzmacnia ciało i uśmierza ból. Ponadto jest w stanie skorygować postawę. Osoby starsze chętnie korzystają z takich aktywności jak: jazda na rowerze, nordic walking czy pływanie. Pozytywny wpływ na ich stan zdrowia i kondycję fizyczną wykazuje także trening EMS. Jak powinien wyglądać bezpieczny trening dla seniora?

Czym jest trening EMS?

EMS, czyli trening elektrostymulacji mięśniowej. Jest sposobem na uzyskanie pożądanych rezultatów w bardzo krótkim czasie. Podczas ćwiczeń wykorzystuje się specjalne urządzenia, które umożliwiają elektrostymulację mięśni.

EMS jest świetną alternatywą dla tradycyjnych ćwiczeń siłowych, którym towarzyszy ryzyko kontuzji. Co ważne, jego skuteczność w aktywacji mięśni oraz ich wzmacniania została wielokrotnie dowiedziona naukowo. Warto podkreślić, że w ten sposób można ćwiczyć w każdym wieku.

A jak wyglądają takie zajęcia? Ćwiczenia wykonujemy w dopasowanym ubraniu. Zakłada się też specjalną kamizelkę, pas biodrowy i opaski na ramiona oraz uda. Na opaskach umieszczone są elektrody. Przykładowy trening stymuluje takie mięśnie jak np:

  • brzucha,

  • klatki piersiowej,

  • grzbietu,

  • odcinka lędźwiowego pleców,

  • pośladków,

  • ud,

  • bicepsów.

W czasie tradycyjnego treningu mózg wysyła impulsy, które docierają do neuronów powodując skurcz mięśni. Jeśli chodzi o sesję EMS to praca mózgu wspierana jest impulsami elektrycznymi wysyłanymi ze specjalnego urządzenia.

Dzięki temu możliwe jest pobudzenie mięśni znajdujących się o wiele głębiej, co jest praktycznie niemożliwe w trakcie zwykłej aktywności. Taki wysiłek daje więc o wiele lepsze efekty.

Czy trening EMS to bezpieczny wybór dla osób starszych ?

Czy trening EMS mogą wykonać seniorzy? Tak, elektrostymulacja mięśni to bezpieczna forma treningu, także dla osób w zaawansowanym wieku.

Co ważne, nie powoduje on kontuzji ani nie przeciąża stawów. Ćwiczyć możemy także w pozycji siedzącej. To dobra opcja dla seniora z problemami kostno-stawowymi. Treningi są o umiarkowanej intensywności. Nie ma w nich forsownych i bardzo intensywnych ruchów. Te mogłyby wpłynąć niekorzystnie na stan mięśni czy stawów.

EMS działa pozytywnie na kręgosłup i stawy. Gwarantuje trwały efekt wzmacniający, w sposób całkowicie bezpieczny i niefarmakologiczny. Siedzący tryb życia czy znaczny ciężar ciała nie są przeciwskazaniami do takiej aktywności fizycznej. Ograniczony zakres ruchów lub słaba kondycja fizyczna osób w starszym wieku , również nie.

Ćwiczenia EMS powinni wykonywać seniorzy, którym zależy na szybkim powrocie do zdrowia po kontuzjach czy urazach. Ćwiczenia te poprawiają kondycję i dobre samopoczucie oraz walce z procesem starzenia. Całe życie należy przecież dbać o własne zdrowie!

EMS jest sprawdzoną i dokładnie przebadaną klinicznie metodą elektrostymulacji mięśni. Istotne, żeby nie posiadać żadnego z przeciwwskazań do tej formy ćwiczeń. Dla seniora ćwiczenia o niskiej intensywności są bezpieczniejszym rozwiązaniem, aniżeli tradycyjny trening siłowy. Dla osób starszych zalecany jest trening 1 raz w tygodniu, nie częściej niż raz na 5 dni.

Od czego zacząć trening?  

Przed rozpoczęciem ćwiczeń współpracujemy ze specjalistą, który tworzy dla was indywidualny program treningowy. W jaki sposób przygotować się do treningu EMS? Pamiętajcie o tym, że lepiej przed ćwiczeniami nie jeść zbyt sytego i tłustego posiłku. Warto też zrezygnować z napojów gazowanych.

Istotną kwestią jest natomiast odpowiednie nawodnienie organizmu. Wysiłek fizyczny skutkuje utratą wody, którą trzeba na bieżąco uzupełniać. Na trening EMS nie należy zabierać ze sobą specjalnego stroju.

Sesja zaczyna się zawsze od kilkuminutowej rozgrzewki. Ma ona na celu przyzwyczajenie mięśni do delikatnego impulsu, który powoli przybiera na sile.

Na czym polega opieka trenera osobistego ?

Systematyczny trening pod okiem doświadczonego trenera daje szybkie efekty. Instruktor nadzoruje poprawne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń, ale także opracowuje dla nas indywidualny plan treningowy.

Osoby starsze mogą mieć pewność, że będzie on dostosowany do ich stanu zdrowia, jak i możliwości. Specjalista przeprowadza wcześniej szczegółowy wywiad. Trening dla seniora musi być przecież dopasowany do jego oczekiwań i potrzeb. Trener oceni sprawność fizyczną osób starszych i zapyta o wcześniejsze aktywności.

Oprócz tego towarzyszy on nam w czasie całej sesji treningowej. Jest odpowiedzialny za obsługę urządzenia, prawidłowe założenie kamizelki czy właściwe podpięcie elektrod. Jego zadaniem jest to, abyśmy podczas ćwiczeń czuli się komfortowo i bezpieczne.

Czy można dostosować trening siłowy do potrzeb i możliwości seniorów? 

Potrzeby, jak i możliwości fizyczne seniorów są zupełnie odmienne od tych u osób młodych i w pełni zdrowych. Każde ćwiczenie siłowe musi być odpowiednio dobrane do kondycji. Aktywność trzeba również dopasować do stanu zdrowia i celów treningowych.

Ćwiczenia z elektrostymulacją są zawsze poprzedzone ustaleniem indywidualnego planu treningowego. Tylko wtedy będzie bezpieczny i przyniesie oczekiwane rezultaty. Trener na podstawie przeprowadzonego wywiadu decyduje o tym, jakie ćwiczenia wykonywać ma senior. Należy pamiętać, że ćwiczenia dla seniora muszą być bezpieczne.

Jak są korzyści dla seniorów z treningu EMS?

Trening EMS u osób starszych przynosi liczne korzyści. Ćwiczenia pomogą w opóźnieniu procesu starzenia. Ponadto ćwiczenia przeciwdziałają rozwojowi demencji, choroby Alzheimera i zaburzeń poznawczych.

Ćwiczenia sprawiają też, że wzmacnia się siła i wytrzymałość organizmu. Prosta aktywność fizyczna sprawia, że mogą z niej skorzystać także osoby starsze. Również seniorzy z problemem otyłości. Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą taki wysiłek fizyczny?

  • zmniejszenie tkanki tłuszczowej,

  • zwiększona masa mięśniowa,

  • wsparcie układu krążenia,

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych (bóle mięśni, stawów, pleców, szyi),

  • redukcja cellulitu,

  • poprawa jędrności skóry,

  • polepszenie propriorecepcji, równowagi oraz koordynacji ciała,

  • ogólna poprawa kondycji i siły,

  • szczuplejsza sylwetka i lepsze samopoczucie.

Jeśli masz problemy ze swoją kondycją i stanem zdrowia, sesja EMS może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. To doskonała aktywność, niezależnie od wieku. Regularne treningi to dla seniorów wyższa jakość życia. Aktywność fizyczna zmniejsza uciążliwe dolegliwości i podnosi sprawność fizyczną na długie lata.