fbpx

Cheat meal — czym jest i czy warto go wprowadzić?

Czy wiesz, że dieta redukcyjna prowadzona przez kwalifikowanego trenera lub dietetyka, wcale nie musi być pasmem wyrzeczeń i pożegnaniem się raz na zawsze z ulubionymi, choć wysokokalorycznymi posiłkami? Cheat meal to termin, który został wprowadzony pod koniec lat 90. i oznacza oszukany posiłek. Na czym polega? Czy wprowadzenie okazjonalnych grzeszków do planu żywieniowego przyniesie więcej korzyści, a może strat? W jaki sposób wpływa na utratę tkanki tłuszczowej? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest cheat meal?

Cheat meal jest niczym innym jak oszukanym posiłkiem w Twojej diecie. Takim bonusem, który Twój trener lub dietetyk może wprowadzić do diety redukcyjnej po to, by nie tylko dać Ci z życia trochę przyjemności, ale również podkręcić Twój metabolizm.

Jeżeli zastanawiasz się, czy możesz wprowadzić cheat meal samodzielnie, odpowiedź jest prosta: oszukane posiłki powinny być pod nadzorem osoby rozpisującej Twoją dietę. W przeciwnym wypadku cheat meal stanie się pretekstem do częstego podjadania i spowoduje utratę efektów wcześniejszej pracy nad szczupłą i wysportowaną sylwetką.

Pewnie chcesz wiedzieć, co może się znaleźć w oszukanym posiłku. To proste — praktycznie każdy produkt, za którym tak bardzo tęsknisz na diecie redukcyjnej. Może to być czekolada, porcja fast foodu, drink, spora dawka węglowodanów albo po prostu dodatkowy jeden posiłek w ciągu dnia. Brzmi zachęcająco? Dowiedz się więcej na temat cheat meala!

Dla kogo przeznaczony jest cheat meal?

Cheat meal proponowany jest przede wszystkim dla osób, które w przeciągu stosowania diety redukcyjnej osiągnęli już pierwsze rezultaty utraty tkanki tłuszczowej. Nie jest to zatem propozycja na samym początku przygody z odchudzaniem i rzeźbieniem sylwetki.

Zachęcamy do skorzystania z pierwszej darmowego treningu EMS w naszym studio, który w połączeniu z odpowiednią dietą, da Ci zastrzyk endorfin i spektakularne efekty metamorfozy swojego ciała.

Cheat meal poleca się także osobom, które ze względu na rygorystyczne rozplanowanie posiłków tracą motywację do dalszych wyrzeczeń i dla komfortu psychicznego chcą odnaleźć chwilę przyjemności w smakowaniu raz na jakiś czas ulubionych dawniej potraw bez wyrzutów sumienia.

Poza tym dietetycy zalecają stosowanie cheat meal osobom, których metabolizm spowolnił i rozleniwił się, w wyniku czego redukcja tkanki tłuszczowej jest utrudniona. Jednorazowe dostarczenie oszukanego posiłku o wysokiej kaloryczności nie tylko pozwala przyspieszyć metabolizm, ale również podnieść poziom leptyny, czyli hormonu odpowiadającego za uczucie sytości. Niedobór leptyny to wróg Twojej walki z tłuszczem, ponieważ powoduje napadowy głód i tendencje do niekontrolowanego podjadania.

I tutaj ważna sprawa — cheat meal, czyli okazjonalny dodatkowy posiłek oszukany może wzmóc potrzebę i ochotę na dalsze odstępstwa od codziennego jadłospisu, a stąd już jeden krok do cheat day, czyli całego dnia odstępstw od reguł wyznaczonych przez dietetyka. Oczywiście w dalszym ciągu nie jest to koniec świata, ponieważ jeżeli cheat day jest zaplanowany nie częściej niż raz w miesiącu, nie poskutkuje wzrostem masy ciała.

Cheat meal — wady i zalety

Wdrożenie oszukanego posiłku do diety może nieść za sobą tyle samo zalet co wad, jeżeli nie jest odpowiednio zaplanowane. Przyjrzyjmy się zatem najpierw profitom, jakie niesie za sobą stosowanie cheat meal:

Przyspieszenie metabolizmu

Jednorazowy zastrzyk kalorii jest bodźcem dla organizmu, który uruchamia wszelkie mechanizmy, pozwalające na spalenie ich z nawiązką. Cały układ trawienny Twojego organizmu jest wtedy w stanie najwyższej mobilizacji, by produkty zawarte w cheat meal nie zostały odłożone w postaci tkanki tłuszczowej.

Motywacja do przestrzegania diety

Cheat meal jest dla osoby odchudzającej się pewnym rodzajem nagrody, która rekompensuje trud związany z utrzymaniem codziennej diety, co dodatkowo nakręca i motywuje do tego, by nadal trwać przy zbilansowanych i zrównoważonych posiłkach.

Pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną i poziom leptyny w organizmie

Cheat meal to chwilowa przyjemność, która prowokuje wyrzut endorfin, tak bardzo potrzebnych do efektywnego podejmowania wyzwań treningowych. Dzięki temu zwiększają się możliwości siłowe organizmu oraz czerpiesz radość z wykonywanych ćwiczeń fizycznych.

Po zjedzeniu posiłku cheat meal zwiększa się także poziom leptyny, dzięki której na dłużej utrzymuje się poziom sytości i stosowanie diety w pozostałe dni, jest o wiele łatwiejsze.

Pozytywów stosowania dodatkowego posiłku jest wiele, ale jakie są wady oszukanego posiłku, zwłaszcza gdy nie umiesz poprawnie stosować cheat meal?

Rozciągnięcie i podrażnienie ścian żołądka

Najczęstszym błędem, jaki się popełnia to ten związany z przejedzeniem podczas cheat meal. Skutkiem tego jest rozciągnięcie pojemności żołądka, a także jego podrażnienie, zwłaszcza gdy posiłek oszukany zawiera dużą ilość konserwantów, cukrów i tłuszczy. Jeżeli zjesz jednego burgera nic się nie stanie, ale gdy zaserwujesz sobie ich aż trzy, mogą męczyć Cię wzdęcia, bóle brzucha, mdłości, a nawet wymioty.

Brak umiaru w podjadaniu

Cheat meal powinien być staranne zaplanowany z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej przeznaczyć na niego konkretną datę i porę dnia i nie odstępować od tych ustaleń. W przeciwnym razie zamieni się w cheat day, a co gorsza — cheat week, czyli cały tydzień pozwalania sobie na małe grzeszki żywieniowe. Konsekwencją będzie zaprzepaszczenie swojej diety.

Przejedzenie i uczucie ociężałości

O ile cheat meal raz w tygodniu, a najlepiej raz na dwa tygodnie, doda Ci energii i dodatkowych pokładów do działania, o tyle przejedzenie się po same uszy za pomocą węglowodanów, tłuszczy i cukru, następnego dnia sprawi, że będziesz czuć się ociężały i ospały. Cała energia Twojego organizmu skoncentrowana będzie nie na treningu i aktywnościach, ale na tym, by spalić kalorie z cheat meal.

Cheat meal — przeciwwskazania

Oszukany posiłek nie jest dla każdego. I tę ocenę należy pozostawić przede wszystkim trenerom i dietetykom, ale także własnemu sumieniu i szczerej oceny tego, jaki masz stosunek do jedzenia. Oto główne przeciwwskazania do stosowania cheat meal przez osoby odchudzające:

  • choroby metaboliczne,
  • niezdrowe podejście do posiłków i produktów spożywczych, a także kompulsywne objadanie się w wywiadzie,
  • brak dostatecznie silnej woli, by stosować cheat meal raz w tygodniu lub rzadziej,
  • początek diety redukcyjnej (przed zauważalnymi efektami wizualnymi);

Czy jest coś takiego jak zdrowy cheat meal?

Jesteś na diecie, ale aż Cię kusi, by sięgnąć po coś więcej? Z pomocą przychodzi cheat meal. Cheat meal nie musi wcale oznaczać, że konieczne jest dostarczanie organizmowi wysoko przetworzonych i nabitych kaloriami posiłków. Clean cheat meal to określenie, pod którym kryje się zjedzenie dodatkowej porcji zdrowego pożywienia lub zwiększenie jednorazowej porcji ze swojej codziennej diety.

Jak często robić cheat meal

Jeżeli masz ochotę wprowadzić cheat meal w życie, pamiętaj, że podstawą jest zachowanie między oszukanymi posiłkami odpowiednich odstępów czasowych. Zbilansowana dieta to taka, w której posiłki cheat meal nie pojawiają się częściej niż raz na 7 dni. Najkorzystniej dla Twojego organizmu będzie jednak stosowanie ich co dwa tygodnie.

Pamiętaj, że efekty, gdy redukujesz masę ciała są najbardziej widoczne, jeżeli połączysz trening (na przykład EMS) i zdrowe nawyki żywieniowe.