fbpx

Co to jest efekt jojo?

Efekt jo jo występuje najczęściej u osób, które chcą zwalczyć nadmiar tkanki tłuszczowej. Efekt jo jo jest terminem używanym do określenia wahań wagi występujących wśród osób poddających się nieumiejętnie walce z redukcją masy ciała. Częste próby odchudzania, które nie przynoszą zamierzonego efektu, mogą mieć podłoże zarówno psychiczne jak i hormonalne. Brak równowagi hormonalnej oraz różnego rodzaju procesy chorobowe również mogą wpływać na efekt jo jo. Co to jest efekt jojo, jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć?

Na czym polega efekt jojo?

Efekt jojo pojawia się w momencie długotrwałych i powtarzalnych procesów chudnięcia i przybierania na wadze. Osoba zdeterminowana do utraty nadmiernej masy ciała zazwyczaj chudnie w dość szybkim tempie i w momencie osiągnięcia docelowej masy ciała (lub w momencie przestoju w spadku) porzuca założenia diety lub wprowadza nawet niewielkie zmiany, które prowadzą z kolei do zwiększenia kaloryczności diety, a co za tym idzie – wystąpienia efektu jojo.

Zazwyczaj efekt jojo obserwowany jest u osób, które na własną rękę przechodzą na redukcję. Korzystanie z porad profesjonalnego dietetyka oraz trenera personalnego z pewnością przyczyniłoby się do ograniczenia ryzyka wystąpienia efektu jojo.

Jakie są przyczyny efektu jojo?

Przyczyny efektu jojo w dużej mierze zależne są od naszego podejścia i konieczności zmiany dawnych nawyków żywieniowych. Niestosowanie się do podstawowych założeń zdrowej i zbilansowanej diety oraz zbyt duże ilości intensywnych treningów, które powodują naprzemienne chudnięcie i tycie nie są dobrym wyjściem do uzyskania właściwej masy ciała.

  • Stosowanie zbyt restrykcyjnych diet

Teoretycznie obniżenie kaloryczności spożywanych codziennie posiłków powinno pomóc uregulować masę ciała. Cały proces odchudzania z reguły polega właśnie na tym, by przemiana materii została pobudzona i nastąpiło spalanie tkanki tłuszczowej. Niskokaloryczne diety stosowane są w oparciu o zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu. Zbyt szybka utrata wagi dzięki stosowaniu restrykcyjnych diet wpływa na rozregulowanie metabolizmu, a co za tym idzie – objawia się zazwyczaj efektem jo jo.

  • Brak aktywności fizycznej

Kolejną przyczyną efektu jo jo jest brak aktywności fizycznej lub zbyt intensywna aktywność fizyczna. Aby uniknąć efektu jojo należy wprowadzić do codziennej rutyny aktywność fizyczną, która będzie wspomagać utratę tkanki tłuszczowej i budowę masy mięśniowej.

  • Powrót do złych nawyków żywieniowych

Długotrwałe stosowanie monotonnej diety sprawia, że utrzymanie prawidłowej masy ciała jest niezwykle trudne. Do zakończenia diety przyczynia się zazwyczaj przyrost masy ciała, który demotywuje i powoduje, że zdrowe odżywianie zostaje przerwane na rzecz powrotu do starych nawyków żywieniowych.

Jak uniknąć efektu jojo?

Zdrowe odżywianie i zdrowe nawyki żywieniowe

Aby uniknąć efektu jo jo należy przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe. Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze, mineralne i witaminy powinno być podstawą w dbaniu o to, by masa ciała była na właściwym poziomie. Należy pamiętać, by z diety redukcyjnej wychodzić stopniowo, powoli zwiększając kaloryczność diety. Niezwykle istotne jest także regularne spożywanie posiłków i unikanie zbyt niskiej kaloryczności.

Aktywność fizyczna

Odpowiednia proporcja masy mięśniowej wpływa pozytywnie na tkankę tłuszczową powodując jej łatwiejszą redukcję. Podczas procesu odchudzania niezwykle ważne jest zachowanie zdrowia fizycznego. W przypadku braku czasu na regularne i długie treningi warto skorzystać z krótkich treningów EMS, które łączą w sobie niezwykłą skuteczność i efektywność.

Umiar

Niezachowanie umiaru w odchudzaniu sprzyja efektowi jojo. Należy pamiętać, że odchudzanie jest procesem powolnym. Aby było ono skuteczne, tygodniowy spadek ma wadze powinien wskazywać maksymalnie 0,7 kg. Takie postępowanie sprawi, że efekt jo jo wystąpi z mniejszym prawdopodobieństwem niż w przypadku drastycznego i szybkiego odchudzania.

Jak schudnąć bez efektu jojo?

Aby uniknąć efektu jo jo należy pamiętać o tym, by wszelkie próby redukcji masy ciała były podejmowane po konsultacji ze specjalistą z zakresu wiedzy specjalistycznej jaką jest dietetyka czy zdrowie fizyczne. Uzyskanie oczekiwanego efektu w postaci wymarzonej sylwetki wymaga stosowania na co dzień dobrze zbilansowanej diety, która jest dopasowana do naszego organizmu zarówno pod względem kaloryczności, jak i odpowiedniej podaży poszczególnych składników odżywczych. Redukcja masy ciała przez zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej jest procesem długotrwałym. Wymaga pozbycia się starych nawyków żywieniowych, co już samo w dużym stopniu wspomoże redukcję masy ciała.

Jak osiągnąć trwałe rezultaty odchudzania?

Wahania masy ciała obserwowane są u każdego z nas, dlatego nie warto stawać na wagę zbyt często. Takie postępowanie odbić może się na zakończeniu diety. Aby osiągnąć trwałe rezultaty odchudzania, należy w pierwszej kolejności skorzystać z porady doświadczonego dietetyka, który na podstawie wyjściowej masy ciała określi kaloryczność posiłków, jaką powinniśmy spożywać każdego dnia. Nie należy także zapominać o zdrowiu fizycznym i wprowadzić do codziennej rutyny niewielką, ale regularną aktywność fizyczną.

Proces odchudzania jest trudnym zadaniem, wymaga wiele wysiłku i poświęcenia, a także cierpliwości i dyscypliny.

Istnieje wiele różnych sposobów na skuteczne odchudzanie – jedne z nich są bardziej skuteczne od innych, ale najważniejsze jest to, aby stale zmienić swoje nawyki. Aby utrata masy była trwała, musi być ona osiągnięta poprzez coś, co dana osoba jest w stanie robić przez resztę życia. Oznacza to, że powinna dawać rezultaty nie tylko w perspektywie krótkoterminowej, ale także długoterminowej.

Eksperci zalecają wprowadzenie zmian w stylu życia, a nie tylko przestrzeganie jednej ścisłej diety, często bardzo rygorystycznej, która zazwyczaj prowadzi do efektu jo jo.

Efekt jojo a aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna ma na celu polepszenie przemiany materii. Jest pomocna w utrzymaniu wagi i niezbędna przy walce z nadmierną masą ciała. Pomaga zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej i wpływa pozytywnie na choroby układu krążenia. Ogranicza przybieranie na wadze, a w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą przyczynia się do zdrowego i trwałego chudnięcia.