fbpx

Co zrobić, żeby nie stracić motywacji do treningu? 

Bez względu na to, czy waszym celem jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów, czy też zwiększenie muskulatury - motywacja do ćwiczeń będzie konieczna. Pierwsze zderzenie z rzeczywistością nastąpić może już na samym początku treningów. Praca nad swoim ciałem to długa droga. Rezultaty zaś nie będą na pewno widoczne od razu. Jeżeli chcecie być postrzegani jako zwycięzcy, ważne jest, abyście byli cierpliwi i mocno zdeterminowani. Co zrobić, żeby nie stracić motywacji do treningu?

Jakie są rodzaje motywacji? 

W codziennym życiu możecie się spotkać z różnymi rodzajami motywacji. Pozwalają wam iść na kolejny trening. Największą motywacją mogą być wpływy z zewnątrz. Bliska osoba może rzucić wam wyzwanie. Rodzina lub szef zlecać trening na siłowni. To jednak forma nakazu i raczej nie przysporzy motywacji do ćwiczeń. Zewnętrzna motywacja jest niestety zwykle krótkotrwała. Najbardziej zawodzi, kiedy macie gorszy dzień.

Kolejną, jest tak zwana motywacja wewnętrzna. Świadomość, że sport i inne aktywności są ważne. Ten rodzaj motywacji do ćwiczeń naprawdę działa. Musicie sami wyznaczyć sobie cel realny i wiedzieć, do czego dążycie. Ta motywacja w znacznym stopniu doprowadzi Was do założonych efektów. Sprawia, że samodzielnie zabieracie się do działania. To ogromnie poprawia samopoczucie i daje wiele radości.

Tym, co Was motywuje, mogą być także różnego rodzaju kary. Jest to tak zwana motywacja negatywna. Strach przed utratą partnera, wynagrodzenia lub stanowiska pracy. To przymusza do efektywniejszego działania. Jednak robicie to przede wszystkim celem uniknięcia kar. Trudno wtedy nie stracić motywacji do ćwiczeń.

Motywacja pozytywna nazywana dodatnią opiera się na różnego typu wzmocnieniach. Wasze myśli skupiają się na dążeniu do celu. Im bliżej się go znajdujecie tym większa jest przyjemność na treningach.

Z czego może wynikać brak motywacji? 

Początkowo zakładaliście, że będzie regularnie ćwiczyć? Niestety z czasem pojawiły się problemy z motywacją. Któż z nas tego nie zna? A zastanawialiście się dlaczego nie macie ochoty wyjść na siłownię czy do fitness klubu?

  • komplikujecie sprawy – zakładacie, iż sukces pozwoli wam osiągnąć wyłącznie trening na siłowni. To związane jest z koniecznością dojazdów. Zakup karnetów, poświęcony czas na parkowanie, przebieranie się itd. Prawda jest taka, że im więcej czynności będziecie musieli wykonać, tym trudniej będzie się Wam zmotywować.

  • monotonia ćwiczeń – plan treningowy musi być oparty na dużej różnorodności ćwiczeń. W przeciwnym razie będziecie odczuwać znudzenie oraz brak chęci do ćwiczeń.

  • nierealistyczne cele -nie możecie zakładać, że w dwa tygodnie zrzucicie 10 kg. Na pewno do tego czas się zawiedziecie i stracicie zapał. Cele treningowe powinny być możliwe do osiągania. Nawet te realizowane z trenerem personalnym. Wówczas każdy niewielki sukces zwiększy motywację.

  • brak planu – nie wiedząc, po co i jak macie ćwiczyć, trudno Wam będzie utrzymać chęci do treningów.

  • Słomiany zapał – sprawia, że intensywność na początku jest bardzo duża. Jednak szybko mija, bo nie potraficie się odpowiednio motywować. Trudno wtedy utrzymać systematyczny trening.

Najczęstsze wymówki, żeby unikać treningu  

Dla niektórych osób aktywność fizyczna stanowi stały element dnia albo tygodnia. Ale są również i tacy, którzy z różnych powodów, nie ruszają się w ogóle. Zdajecie sobie sprawę ze zdrowotnych korzyści związanych z uprawianiem sportu. Mimo to macie sporą ilość wymówek, dla których tego nie robicie:

  • ,,nie mam na to pieniędzy”

  • ,,nie chce mi się”

  • ,,nie mam czasu”

Wystarczająca będzie dosłownie chwila refleksji. Tak abyście mogli zrozumieć, iż w rzeczywistości nie są to problemy nie do przejścia.

Co może być motywacją do treningu? 

Dla każdego z Was motywacją do treningu może być coś zupełnie innego. Dla jednych będzie to wymarzona sylwetka. Dla innych zaś chęć wygrania rywalizacji z koleżanką czy kolegą. Motywacja może też dotyczyć aspektów prozdrowotnych. Wszak aktywność fizyczna poprawia kondycję i ogólny stan zdrowia.

7 sposobów, aby zwiększyć motywację do treningu

Większość z Was zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego warto uprawiać jakiś sport. Pomimo tego, nierzadkim zjawiskiem jest brak chęci do działania. Są miejsca, gdzie na siłowni świeci pustkami przez większość dnia. Motywacja do sportu jest konieczna. Każdy z Was powinien o nią zawalczyć jeszcze zanim ona zniknie. Jak możecie to zrobić?

  • przygotujcie urozmaicony i dobry plan treningowy

  • wyznaczajcie i wizualizujcie cele

  • porównujcie swój wygląd przed oraz po

  • znajdźcie towarzysza do ćwiczeń

  • wysypiajcie się

  • wybierzcie takie ćwiczenia, które będą wam sprawiały radość

  • znajdźcie odpowiednie dla siebie miejsce do ćwiczeń

Silna wola czy dobry plan działania? 

Ludzie, którzy osiągają sukcesy w sporcie, mają pewną cechę wspólną – silną wolę. Nie zniechęcają się po jednej porażce. Nie narzekają na niekomfortowe warunki i złą pogodę. Nie uzależniają działania od własnego nastroju. Wymienione cechy stanowią składnik silnej woli i kształtują coś najistotniejszego – charakter w sporcie. Ważny jest także odpowiedni plan działania. Możecie go ustalić ze swoim trenerem. Powinien on uwzględniać metodę małych kroków. Nie powinien wykraczać zbytnio poza wasze możliwości w danym momencie. Wówczas stanie się tak, że szybko się zniechęcicie do dalszego działania.

Jak utrzymać wysoki poziom motywacji do treningu? 

Kluczem do osiągnięcia wymarzonej formy jest motywacja. Utrzymanie jej na stałym poziomie jest bardzo trudnym zadaniem. Wasz zapał do treningów szybko spada? Czujecie się zniechęceni? Nie widzicie rezultatów swojej ciężkiej pracy? Nie pozwólcie, żeby wysiłek poszedł na marne. Za każdym razem miejcie świadomość siły swojej własnej woli.

Brak motywacji można przezwyciężyć. Musicie tylko: określić swoje cele, dawać sobie nagrody, nie robić przerw, urozmaicać treningi oraz wybierać aktywność zależną od waszego nastroju.