fbpx

Forma na wiosnę z treningiem EMS

Każdy wie, że dzięki treningom i zdrowej diecie można osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na trening całego ciała dla poprawy formy na wiosnę, jest cieszący się coraz większą popularnością w branży fitness - trening ems. Zobaczmy zatem, na czym polega trening ems i co zrobić, aby szybko poprawić swoją formę. Osoba trenująca, wykonuje proste ćwiczenia, które dzięki kombinezonowi zwiększają efektywność ćwiczeń. Zwiększa się spalanie tkanki tłuszczowej, przyśpieszona zostaje redukcja cellulitu i budowa masy mięśniowej. Prądy wykorzystywane w EMS są przydatne nie tylko w treningu. Mają one też zastosowanie w fizjoterapii, zwłaszcza przy leczeniu osłabionych mięśni. Trening z wykorzystaniem elektrostymulacji pozwala na znaczną poprawę koordynacji nerwowo mięśniowej.

Od czego zacząć budowanie formy na wiosnę?

Pierwszym krokiem do osiągnięcia wymarzonej formy jest przygotowanie planu. Najlepiej zacząć od wyboru rodzaju treningu, diety oraz regeneracji po aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, czy wybierzesz redukcję, czy budowę masy mięśniowej, aktywny tryb życia pozwoli na redukcję tkanki tłuszczowej i wysmuklenie sylwetki.

Na etapie planowania warto skorzystać z pomocy, którą oferuje trener personalny lub specjaliści pracujący na siłowni. Plan powinien być dobierany indywidualnie, ponieważ tylko tak sportowcy mogą osiągnąć najlepsze rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Jednym z najlepszych sposobów na zbudowanie formy na wiosnę są więc treningi ems.

Czy trudno jest zbudować formę z treningiem EMS?

Trening EMS polega na wykorzystywaniu impulsów elektrycznych do poprawy kondycji mięśni. Elektrostymulacja mięśni sprawia, że wysiłek dla organizmu podczas treningu jest znacznie większy niż w przypadku standardowych ćwiczeń na siłowni. Trening ems zazwyczaj obejmuje standardowe ćwiczenia wielostawowe, jak np. przysiady, wszelkiego rodzaju wykroki itd.

Podczas treningu ems wykorzystuje się specjalny kombinezon, który umożliwia wykorzystanie prądów EMS. Największymi zaletami treningów ems jest przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, szybsze budowy masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry oraz redukcji cellulitu.

Zadbaj o wiosenną dietę

Dieta jest jednym z decydujących czynników, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Zdrowe odżywianie ma też kluczowe znaczenie w budowaniu formy na wiosnę. Poza aktywnością fizyczną, którą zapewnia trening ems, każda osoba chcąca poprawić swoją sylwetkę, musi zadbać o zdrową dietę. Diet osób aktywnych fizycznie powinna obejmować wszystkie najważniejsze makro i mikroelementy.

Najważniejszymi produktami, które powinny znaleźć się w zdrowej diecie, są m.in. warzywa i owoce, zdrowe źródła białka, czyli mięso, ryby, jaja, nabiał oraz nasiona roślin strączkowych, węglowodany złożone jak np. kasze, makarony i ryż oraz źródła tłuszczu, czyli oleje roślinne, orzechy oraz tłuste ryby.

Działania wytrzymałościowe i treningi ems mogą przynieść oczekiwane efekty i mieć maksymalną efektywność tylko przy zastosowaniu odpowiedniej diety. Trening ems jest bardzo wymagający dla organizmu, nawet jeżeli zajęcia trwają znacznie mniej czasu, niż tradycyjne treningi na siłowni bez elektrostymulacji mięśni, dlatego organizm potrzebuje odpowiednich składników odżywczych dla szybszej regeneracji. Z

drową dietę można zaplanować samodzielnie na podstawie danych zebranych w internecie lub skorzystać z pomocy udzielanej przez specjalistów i trenerów personalnych w klubach fitness.

Budowanie masy czy redukcja?

Wielu początkujących ma problem z prawidłową oceną swojej sytuacji wyjściowej. Z jednej strony wiele osób chce od razu skupić się na budowie masy mięśniowej, jednak często lepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie swoich treningów ems od krótkiej redukcji tkanki tłuszczowej. Budowa tkanki mięśniowej przewiduje z reguły ciężkie treningi z ćwiczeniami wielostawowymi oraz dietę z nadwyżką kaloryczną.

Redukcja wymaga z kolei zmniejszenie liczby spożywanych kalorii stworzenie deficytu kalorycznego. Osoby bardzo szczupłe, które nie mają zbyt dużej tkanki tłuszczowej mogą od razu zacząć od budowania masy. Natomiast osoby z większą tkanką tłuszczową, powinny skupić się na treningach, wysiłku i diecie skierowanych na redukcję tkanki tłuszczowej. Trening ems angażuje mięśnie praktycznie całego ciała, dzięki czemu można w bezpieczny sposób poprawić swoją sylwetkę.

Jakie nawyki są ważne przy odchudzaniu?

Takie same efekty można z reguły osiągnąć na kilka różnych sposobów.

Podczas redukcji trzeba uważać, aby nie zmniejszyć siły mięśni i nie doprowadzić do utraty masy mięśniowej. Z tego względu bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości białka do organizmu oraz odpoczynek. Treningi, szczególnie w przypadku początkujących, mogą być niskiej częstotliwości, jednak mięśnie muszą otrzymywać odpowiednie bodźce podczas wysiłku.

Odchudzanie można sobie ułatwić poprzez spożywanie kilku nieco mniejszych posiłków w ciągu dnia oraz regularne picie wody. Zamiast zajęć w standardowym klubie fitness można się z kolei zdecydować na trening ems, które są najlepszym sposobem na połączenie budowy mięśni z odchudzaniem.

Jak szybko powrócić do formy z treningiem EMS?

Osoby wracające do formy po przerwie od treningów mają z reguły łatwiejsze zadanie, niż osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z treningami. Podobnie jak w przypadku początkujących, osoby wracające do formy powinny zadbać o zdrową dietę z dostosowanym bilansem kalorycznym oraz wybór treningu ems.

Metoda ems pozwala na przyśpieszenie efektów. Każdy trening trwa ok. 20 minut, czyli kilka razy mniej niż tradycyjne treningi na siłowni. Osiągane efekty są jednak akie same lub nawet lepsze. Impulsy elektryczne (electrical muscle stimulation) warto więc wykorzystać do szybkiego powrotu do formy.

Korzyści płynące z treningów EMS

Treningi ems są stosowane przez różnych sportowców, co najlepiej udowadniają na przykład piłkarze. Dużą zaletą treningów ems jest to, że nie są one obciążające dla stawów i kręgosłupa. Dodatkowo przeciwwskazania są bardzo niewielkie, co zachęca do wykonywania treningów również osoby po kontuzjach.

Dodatkową zaletą jest szybkość osiąganych efektów – dzięki treningom ems w kilka tygodni można wypracować to, co niektórzy robią przez kilka miesięcy dłużej na tradycyjnej siłowni. Zaletą treningu ems jest także to, że każda jednostka treningowa trwa jedynie ok. 20 minut, co pozwala na wprowadzenie do swojego kalendarza treningu z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni, nawet przy ograniczonym w ciągu dnia czasie.