10 zdrowych nawyków
W prowadzeniu zdrowego trybu życia pomagają niezwykle ważne nawyki. Mają one bezpośredni wpływ na stan Twojego organizmu.
zrezygnuj z używek (palenie papierosów, alkohol, nadmierne picie kawy, stosowanie leków przeciwbólowych),
utrzymuj prawidłową masę ciała,
znajdź czas na relaks i odpoczynek (nie warto zabierać pracy do domu),
ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych,
spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas słonecznych dni,
zrezygnuj z jazdy samochodem, na rzecz roweru lub marszu,
jedz przed i po treningu (zwłaszcza produkty bogate w białko i węglowodany),
śpij co najmniej 7-8 godzin (bez przerw),
planuj posiłki i jedz je regularnie, a wybierając produkty, zawsze czytaj ich etykiety,
pamiętaj o regularnym i umiarkowanym wysiłku fizycznym.
Zdrowe nawyki żywieniowe
Od czego zacząć naukę zdrowych nawyków żywieniowych? Jeśli zależy Ci na zadbaniu o swoje zdrowie i dobre samopoczucie zwróć uwagę na, to kiedy spożywasz pokarmy. Być może cierpisz wieczorem na napady głodu i wtedy nadrabiasz swoje deficyty kaloryczne?
Pamiętaj, że organizm pracuje w trybie dzień-noc. Również Twoje jelita i cały metabolizm. Z tego względu pokarmy przyjmowane w pierwszej części dnia są lepiej trawione i zmetabolizowane, aniżeli te spożyte wieczorem. Jedzenie wieczorem i objadanie się to powszechne, złe nawyki żywieniowe.
Warto wspomnieć o tym, że prowadzą one do otyłości. Staraj się jeść regularne posiłki (4-5), o tej samej porze. Ponadto post w nocy powinien trwać co najmniej 12 godzin, natomiast kolacja dobrze, jeśli jest zaplanowana nie później niż na godzinę 18.
Niezwykle istotna jest też urozmaicona i zbilansowana dieta, uwzględniająca niewielkie posiłki. Nigdy nie sięgaj po jedzenie, pod wpływem emocji! Powinniśmy dostarczyć swojemu organizmowi wszelkich potrzebnych mu składników. Gama produktów w Twojej diecie musi być więc obszerna.
Nie sięgaj po fast foody czy też artykuły z dużą ilością cukru, soli lub konserwantów. Takie przetworzone produkty odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Mają też negatywny wpływ na Twój układ nerwowy. Wybieraj pokarmy bogate w cenne dla naszego ciała składniki odżywcze. Warto wprowadzić dietę na wysokim poziomie. Jedzenie ekologiczne ma z reguły wyższe wartości odżywcze niż te produkowane masowo.
Co powinno znaleźć się w Twoim codziennym jadłospisie? Zdrowe odżywianie uwzględnia:
świeże owoce i warzywa- są bogactwem witamin i mikroelementów,
pełnowartościowe białko jak np. jaja, ryby, twaróg, białe mięso. Stanowi ono budulec Twoich komórek mięśniowych i pomaga w redukcji masy ciała,
produkty pełnoziarniste: ciemne pieczywo, makarony (źródła węglowodanów)
oleje roślinne (np. oliwa z oliwek) – zawierające zdrowe kwasy omega-3. Co ważne, unikaj produktów zawierających tłuszcze nasycone,
przyprawy (zioła, pieprz, kurkuma) zamiast soli.
Warto zadbać też o odpowiednie techniki kulinarne. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca gotowanie w wodzie oraz na parze albo duszenie bez dodatku tłuszczu. Możemy też piec w piekarniku w folii albo na papierze do pieczenia. Co ważne, jedz zawsze powoli i pamiętaj o dokładnym żuciu! Przestań jeść, kiedy poczujesz sytość.
Nie wychodź z domu bez śniadania
Chcesz szybko pozbyć się nadwagi i rezygnujesz ze śniadania? To duży błąd! Jeśli chcesz dbać o swoje zdrowie, nie wychodź z domu, bez zjedzenia pełnowartościowego posiłku. Jego brak skutkuje obniżeniem poziomu glukozy we krwi, przez co spada wydajność pracy.
W ciągu dnia odczuwasz głód, co prowadzi do późniejszego przejadania się. Niestety, często sięgamy wtedy po niezdrowy posiłek (drożdżówki, batoniki). Niespożywanie śniadań jest jedną z przyczyn nadwagi. Pamiętaj więc, aby pierwszy posiłek zjadać do 30 minut po przebudzeniu.
Codzienne śniadanie to dobry nawyk, który wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie. Co ważne, osoby jedzące rano są w dużej mierze chronione przed taką dolegliwością jak wrzody żołądka. Poranny posiłek dostarcza nam energii ca cały dzień i skutkuje dobrym samopoczuciem.
Regularna aktywność fizyczna to gwarancja dobrego samopoczucia
Zdrowy tryb życia to także aktywność fizyczna. Na organizm najlepiej wpływa regularny ruch. Wybierz ćwiczenia, które sprawią Ci przyjemność, a nie będą tylko przykrym obowiązkiem. Wysiłek fizyczny poprawi Twoją a kondycję, sylwetkę, jak i ochroni Cię przed rozwojem wielu schorzeń. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię. Nawet zwyczajny spacer czy jazda na rowerze przyniosą korzystne efekty.
Możesz też zdecydować się na treningi EMS, które zagwarantują Ci szybkie i dobre efekty. Co istotne, takie ćwiczenia będą dla Ciebie bezpieczne. Niezależnie od Twojej aktualnej kondycji fizycznej, masy ciała czy wieku. Sport to kluczowy element dla zachowania zdrowia, a same ćwiczenia nie muszą być bardzo intensywne. Liczy się przede wszystkim ich regularność.
Właściwe nawodnienie organizmu
Pij wodę! Niestety, często zapominamy o tym, jak istotne jest picie wody. Codzienne wypijanie ok. 2 litry wody to podstawa. Jej zbyt mała podaż doprowadza do problemów z krążeniem krwi, trawieniem oraz regulacją temperatury ciała.
Trzeba więc regularnie uzupełniać płyny, najlepiej sięgając po wodę niegazowaną. Możesz też zainstalować specjalną aplikację w telefonie, która będzie Ci przypominała o tym, ile jeszcze musisz wypić.
Zadbaj o długi i głęboki sen
W czasie snu dochodzi do regeneracji organizmu. Poprawia się też nasza pamięć i usprawniają procesy myślowe. Istotna jest zarówno odpowiednia długość snu (7-8 godzin), jak i jego ciągłość.
W ułatwieniu zasypiania pomagają stałe godziny kładzenia się spać i wstawania. Co ciekawe, dobry sen wzmacnia odporność. A ma to związek z wydzielaniem się melatoniny. Długi sen zapewnia najbardziej efektowny odpoczynek i regenerację.
Budowanie korzystnych dla zdrowia nawyków jest długim i trudnym procesem. Aby jednak zmienić już dziś swoje życie, skorzystaj z metody małych kroczków. Jedz zawsze śniadanie, zapewniaj organizmowi odpowiednią ilość wody i pamiętaj, jak istotna jest zdrowa dieta! Ponadto wprowadź do swojej rutyny regularną aktywność fizyczną, a zmiany odczujesz dosyć szybko.