fbpx

Jak trening EMS wpływa na samopoczucie?

Treningi EMS (Electrical Muscle Stimulation) to nowoczesna forma aktywności fizycznej, opierająca się na wywoływaniu skurczów mięśni. Efekt ten uzyskiwany jest przy pomocy impulsów elektrycznych, które pobudzają do pracy nawet mięśnie głębokie. Do treningu EMS wykorzystywany jest specjalny kombinezon. Osoba trenująca, wykonuje proste ćwiczenia, które dzięki kombinezonowi zwiększają efektywność ćwiczeń. Zwiększa się spalanie tkanki tłuszczowej, przyśpieszona zostaje redukcja cellulitu i budowa masy mięśniowej. Prądy wykorzystywane w EMS są przydatne nie tylko w treningu. Mają one też zastosowanie w fizjoterapii, zwłaszcza przy leczeniu osłabionych mięśni. Trening z wykorzystaniem elektrostymulacji pozwala na znaczną poprawę koordynacji nerwowo mięśniowej.

Czy ćwiczenia poprawiają samopoczucie?

Każda aktywność fizyczna poprawia samopoczucie. Jednak nie zawsze mamy czas i możliwości, aby ćwiczyć wystarczająco często i długo. Idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą ograniczyć czas poświęcany na aktywność jest właśnie elektrostymulacja mięśniowa. Skorzystanie z 20 minutowego treningu EMS zastąpi nam klasyczny godzinny trening na siłowni.

Ponadto, z takiego treningu może skorzystać każdy, niezależnie od poziomu wytrenowania organizmu. Nie trzeba mieć zaawansowanej siły mięśniowej. Wiele osób zwleka z rozpoczęciem aktywności fizycznej ze względu na wstyd i brak doświadczenia. Trening EMS odbywa się pod okiem trenera i jest przeznaczony dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Ponadto, trening ten dotyczy wszystkich grup mięśniowych. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu na temat naszych oczekiwań, trener personalny bez problemu dobierze stopień zaawansowania treningu odpowiedni do naszych zdolności siłowych. Na pierwszym treningu trener dokona oceny naszej sprawności fizycznej i dobierze najlepsze ćwiczenia, mające pomóc nam uzyskać pożądane efekty.

Nasze samopoczucie zdecydowanie się poprawi dzięki regularnym treningom. Przede wszystkim wpływ na to będą miały endorfiny, które wyprodukuje nasz organizm. Ponadto, zniknie frustracja, która towarzyszy wielu osobom, ze względu na brak czasu na treningi.

Na czym polega trening EMS?

Trening polega na wprawianiu mięśni w przyspieszony ruch, a jego zalety są bardzo szerokie. Dzieje się tak za sprawą impulsów elektrycznych, które są dostarczane przez specjalnie do tego stworzoną kamizelkę i opaski. Osoba ubrana w ten specjalistyczny sprzęt zostaje podłączona do urządzenia, które wysyła impulsy elektryczne. Prądy te stymulują mięśnie do bardziej intensywnej pracy niż podczas klasycznego treningu na siłowni. Dzięki temu trening EMS jest zdecydowanie efektywniejszym zamiennikiem siłowni. Podczas takich ćwiczeń stymulacji poddawane jest całe ciało.

Redukcja stresu z treningiem EMS

Jeżeli w codziennym życiu towarzyszy nam stres, warto zadbać o czynności, które pomogą nam go rozładować. Najbardziej popularną i zarazem skuteczną formą rozładowania stresu jest podjęcie aktywności fizycznej i zbilansowana dieta. Trening pomoże nam pobudzić wydzielanie serotoniny i dopaminy, które są odpowiedzialne za odczuwanie radości. Trening z pewnością wpłynie pozytywnie na nasz układ nerwowy.

Motywacja do treningów

Istotne znaczenie w treningu z wykorzystaniem elektrostymulacji będzie mieć też fakt, że stosunkowo szybko zobaczymy korzystne zmiany w swojej aktywności ruchowej i ujędrnienie skóry. Z pewnością zmotywuje nas to do kontynuowania tego rodzaju treningu. Elektrostymulacja mięśni przyniesie efekty, których byśmy się nie spodziewali, zwłaszcza w tak krótkim czasie. Oczywiste jest, że nic tak nie motywuje do dalszego działania, jak zauważalne zmiany w naszym wyglądzie i samopoczuciu.

Trening EMS w rehabilitacji

Elektrostymulacja ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Dzięki niej pacjent może poprawić swoją sprawność w zdecydowanie krótszym czasie. Ponadto, nie jest koniecznie nadwyrężanie organizmu. Trening EMS jest zbawienny dla sportowców, którzy utracili swoją dotychczasową sprawność z powodu kontuzji.

Trening EMS w walce z cellulitem

Dzięki zastosowaniu stymulacji prądem poprawią się nasze włókna kolagenowe. Będzie to miało bezpośredni wpływ na wygląd naszej skóry. Dlatego właśnie trening EMS jest zalecany w walce z cellulitem. Zwiększenie produkcji kolagenu pomaga w uzyskaniu lepszego napięcia tkanki łącznej. W medycynie estetycznej niejednokrotnie poleca się trening EMS jako dodatek do innych zabiegów. Dzięki elektrostymulacji w krótkim czasie można pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej i zredukować cellulit.

Trening EMS – szybko zauważalne efekty

Efektem stosowania elektrostymulacji mięśni jest szybsze spalanie tłuszczu, a co za tym idzie, o wiele wcześniej widoczne będzie wyrzeźbienie naszego ciała. Jeden 20 minutowy trening zastępuje przecież godzinny trening, a w bardziej zaawansowanym stadium może zastąpić nawet kilka treningów. Wszystko zależy od naszego początkowego stopnia wytrenowania. Ważna jest też nasza koordynacja nerwowo mięśniowej. Wystarczą 2-3 treningi w tygodniu po 20 minut.

Oprócz poprawy wyglądu sylwetki szybko zauważymy pozytywne efekty w postaci pozbycia się bólu pleców. Często zdarza nam się, że na siłownie sprowadzają nas problemy zwyrodnieniowe, a nieprawidłowy trening tylko je pogłębia. Trening EMS jest bezpieczny i może tylko poprawić nasz stan fizyczny. Wszelkie schorzenia muszą być jednak zgłoszone naszemu trenerowi. Już po kilku treningach będziemy mogli zobaczyć pozytywne efekty. W treningu EMS ważna jest oczywiście regularność.