fbpx

Jak poprawić kondycję skóry i zniwelować cellulit?  

Cellulit jest powszechnym zjawiskiem dotykającym aż 90% kobiet na całym świecie. Wbrew pozorom zmagają się z nim nie tylko osoby z nadwagą czy też w średnim wieku. Cellulitem zamartwiają się także młode i szczupłe panie. Czynnikami sprzyjającymi odkładaniu się tkanki tłuszczowej są między innymi: brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta. Warto jednak pamiętać, że to nie wszystkie przyczyny powstawania cellulitu. Jak poprawić kondycję skóry i zniwelować cellulit? Sprawdźmy!

Co to jest cellulit?  

Cellulit, nazywany też pomarańczową skórką to zniekształcona tkanka tłuszczowa. Widoczna jest pod skórą w postaci nieestetycznych grudek. Takie nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej jest nie tylko defektem natury estetycznej. Powstałe zgrubienia przyczyniają się do tego, że krążenie krwi oraz limfy zostaje zaburzone. To natomiast skutkuje niedotlenieniem komórek oraz ich gorszym ukrwieniem.

Jak powstaje cellulit? Przyczyną tworzenia się pomarańczowej skórki są nagromadzone toksyny. Nie są one w skuteczny sposób odprowadzane z ciała. Przez to kumulują się w tkance tłuszczowej. Dochodzi wówczas do jej rozrastania, co wywiera nacisk na otaczającą ją tkankę łączną. Natomiast tłuszcz zaczyna zbijać i się tworzą grudki. Za powstanie zgrubień odpowiedzialne są także żeńskie hormony płciowe- estrogeny. Co jeszcze sprzyja powstawaniu cellulitu?

 • mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia,

 • niewłaściwa dieta,

 • jedzenie w nieregularnych porach,

 • nałogowe palenie papierosów,

 • noszenie za ciasnych ubrań,

 • wady postawy,

 • stres,

 • skłonność do obrzęków,

 • noszenie butów na wysokim obcasie.

Cellulit dotyka głównie takich partii ciała jak: uda, pośladki czy biodra, rzadziej ramiona. Objawia się tym, że skóra w miejscu dotkniętym zmianą jest wyboista albo pomarszczona. Tworzą się grudki, które można zauważyć po lekkim uszczypnięciu skóry. W przypadku zaawansowanego cellulitu obserwuje się strefy wzniesień i dolin na skórze.

Jeśli chodzi o podłoże, na jakim formuje się pomarańczowa skórka, możemy wymienić 2 rodzaje cellulitu. Cellulit twardy (cellulit wodny) oraz cellulit miękki (cellulit tłuszczowy). Ten pierwszy dotyka młodych kobiet. Jego przyczyną są zaburzenia krążenia limfy i krwi w tkankach. Ponadto występują przy nim dolegliwości bólowe. Drugi natomiast dotyka osób z nadwagą, u których dochodzi do nadmiernego gromadzenia się komórek tłuszczowych.

Czy trening jest dobry na pozbycie się skórki pomarańczowej? 

Chcesz poprawić gładkość skóry i się pozbyć cellulitu? Postaw na aktywność fizyczną! Regularne ćwiczenia wpływają korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale też wygląd naszego ciała. Ćwiczenia na cellulit przyśpieszają spalanie tłuszczu. Wzmacniają mięśnie, dotleniają komórki, usprawniają krążenie i wspierają przemianę materii. Dzięki nim łatwiej jest nam utrzymać stabilną wagę. Nie dochodzi do rozciągania włókien kolagenowych i ich kurczenia przez co pojawiałyby się jej wahania.

Sport pomaga zachować skórę w dobrym stanie. Pozostaje ona elastyczna, jędrna i bez rozstępów. Aktywność fizyczna zmniejsza widoczność cellulitu, niezależnie od jego rodzaju. Usuwa nadmiar wody z naszego organizmu, wspiera zachowanie prawidłowego poziomu hormonów. Spada masa ciała bo eliminuje tkankę tłuszczową. Aby pozbyć się cellulitu i zachować dobrą kondycję, należy więc regularnie ćwiczyć.

Wpływ treningu na kondycję skóry 

Głębokie przekrwienie sprawia, że sprawniej usuwane są niepotrzebne produkty przemiany materii. Ciało staje się uelastycznione i jędrniejsze, a komórki tłuszczowe są eliminowane. Indywidualne podejście i dobrze dostosowany program treningowy sprawia, że możesz skupić się na wybranej partii ciała. Dzięki czemu dochodzi do skutecznego modelowania sylwetki.

Czy trening EMS pomoże zredukować cellulit?  

Trening polegający na elektrostymulacji prowadzi do wzmocnienia mięśni. To jednak nie jest jedynym jego celem. Ta nowoczesna metoda to doskonała propozycja dla osób, które chcą poprawić jędrność skóry. Przyspiesza proces odchudzania i przyczynia się do redukcji cellulitu. W czasie jednej sesji możesz spalić sporą ilość kalorii. To natomiast wspiera utrzymanie ujemnego bilansu energetycznego.

Warto podkreślić, że elektrostymulacja mięśni przyczynia się też do rozprowadzania wody oraz płynów ustrojowych. Przez to okazuje się skutecznym narzędziem aby pozbyć się skórki pomarańczowej.

Jak często można trenować EMS?  

Wiele zależy od Twoich predyspozycji fizycznych. Osobom początkującym zaleca się trenowanie raz w tygodniu. W przypadku osób, które już wcześniej były aktywne fizycznie i są w dobrej kondycji, zaleca się trenowanie dwa razy w tygodniu. Jeśli chcesz zobaczyć, na czym polega trening EMS, zawsze możesz skorzystać z pierwszego darmowego treningu.

Co daje szybkie efekty w walce z cellulitem?

Aby uzyskać pożądane efekty w krótkim czasie, należy pamiętać, że sama aktywność fizyczna to nie wszystko. Żeby skórka pomarańczowa zaczęła znikać, niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Jak i zmiana całego stylu życia. Chcąc się pozbyć cellulitu należy przede wszystkim zadbać o dietę bogatą w owoce i warzywa. Ważne jest to, aby dostarczyć organizmowi witamin, minerałów, jak i błonnika pokarmowego. Istotne jest też ograniczenie spożywania:

 • białego pieczywa,

 • produktów pochodzenia zwierzęcego,

 • słodyczy,

 • smażonych potraw,

 • fast foodów,

 • soli i cukru.

Pamiętajmy jak ważne jest odpowiednie nawadnianie. Minimum 2 litry wody dziennie. Aby zmniejszyć widoczność cellulitu, warto też sięgnąć po zieloną herbatę. Usuwa toksyny i wspomaga odchudzanie. Polecamy też herbatę z pokrzywy czy też kopru włoskiego. Zielona kawa ma również działanie antycellulitowe. Trzeba też zadbać o właściwą ilość białka w diecie, spożywanie zdrowych węglowodanów i tłuszczy. Codzienne menu powinno składać się z 4-5 mniejszych posiłków.

Poleca się też ograniczyć spożywanie alkoholu i rzucić palenie. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, szczególnie ud i pośladków. W tym celu sięgnij po produkty o działaniu antycellulitowym. Możemy też skorzystać z naprzemiennego prysznica. Polega on na oblewaniu się na przemian zimną i ciepłą wodą. Są też inne znane sposoby na cellulit. Zaliczyć do nich możemy np. głęboki masaż antycellulitowy, peelingi, czy też profesjonalne zabiegi. Należą do nich : mezoterapia igłowa, drenaż limfatyczny czy krioterapia.