fbpx

Kiedy lepiej trenować? Rano czy wieczorem

Posiadanie elastycznego programu treningów pozwala w optymalny i skuteczny sposób zaplanować cały dzień, dlatego jego organizacja powinna odpowiadać dyspozycji czasu, a także charakterowi obowiązków. Przygotowując zestaw ćwiczeń do swoich potrzeb, uwzględnij wykonywany tryb pracy oraz rodzaj stosowanej diety. Pamiętaj, że tylko systematyczna praca nad formą minimalizuje ryzyko kontuzji, a dodatkowo podnosi rezultaty każdej sesji treningu. Aby więc efekty treningu nie były wyłącznie dziełem przypadku, wybierz najbardziej dogodną porę dnia, która może przypadać rano czy wieczorem. Dobrym pomysłem może okazać się poranny jogging, który w dużym stopniu pobudza pracę mięśni przed wykonaniem rozmaitych obowiązków na resztę dnia. Trening wieczorny to z kolei doskonały sposób na regenerację ciała, szczególnie wtedy, gdy przebywasz w ciągłym ruchu bądź jesteś przemęczony rutynowa monotonią biura.

Czy pora dnia na trening ma znaczenie?

Wybór optymalnej pory na trening ma ogromne znaczenie, gdyż cykliczne powtarzanie sesji w zbliżonych godzinach utrzymuje prawidłową kondycję mięśni, redukując przez to osłabienie i nie powodując zmęczenia. Intensywny trening w dużych odstępach czasu nie gwarantuje najwyższej sprawności ciała, a co za tym idzie – zwiększać podatność na kontuzję czy powodować zakwasy. Niemniej uciążliwa może okazać się też spontaniczna gimnastyka w dowolnej porze dnia, zwłaszcza po obfitym posiłku bądź dłuższej chwili przed komputerem.

Istotną rolę odgrywa stabilna temperatura ciała, której nie powinno się przegrzewać dodatkową aktywnością zaraz po wielu godzinach pracochłonnego wysiłku. Każdy profesjonalny trening to bowiem indywidualna bądź grupowa aktywność na stałym poziomie obciążenia, które można wyregulować z zachowaniem preferowanych proporcji.

O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć?

Biorąc pod uwagę zegarową biologię, zdecydowanie najlepiej trenować w godzinach porannych. To niewątpliwie świetny czas na osiągnięcie najwyższej wydajności organizmu, który po udanym śnie, gotowy jest do sprawnej realizacji wielu nadchodzących wyzwań. Poranne treningi siłowe potrafią znacząco wzmagać energię poprzez pełne rozprężenie masy mięśniowej, która jest niezbędna przy wykonywaniu fizycznego charakteru pracy. Możesz też ciekawie urozmaicić swój plan dnia, zaczynając od sporej dawki adrenaliny.

Poranny trening – wady i zalety

Skuteczna metoda na dobre otwarcie dnia

Poranek to najlepsza pora na wykonanie ćwiczeń, usprawniających ciało i wspomagających pracę umysłu. Jest to czas, kiedy nasz organizm posiada największe pokłady energii, a co za tym idzie – wykazuje pełną gotowość na intensywne obciążenie. Trening poranny nie powinien jednak odbywać się zaraz po posiłku, gdyż może to powodować nudności, a nawet wywoływać uczucie ciężkości.

Pośpiech jest złym doradcą

Poranne ćwiczenia warto wykonywać odpowiednio wcześnie, ponieważ zbędny natłok czynności zaburza prawidłowy poziom kortyzolu, który w perspektywie czasu prowadzi do szeregu mniej lub bardziej szkodliwych dysfunkcji. Regularne powtarzanie treningu na chwilę przed rozpoczęciem zmiany może pogłębiać stres, a dodatkowo zwiększa łaknienie i pragnienie, co w konsekwencji prowadzi do nadciśnienia, chorób serca czy problemów z zasypianiem. Jeśli posiadasz napięty grafik bądź Twoja firma znajduje się daleko od domu, zmniejsz obciążenie bądź zdecyduj się na dodatkowe ćwiczenia wieczorem lub w godzinach popołudniowych.

Wieczorny trening – wady i zalety

Dobry sposób na odprężenie

Po całym dniu pracy mogą pojawić się widoczne oznaki zmęczenia, które są wynikiem mniej lub bardziej pracochłonnych obowiązków, wykonywanych zazwyczaj w godzinach najwyższej sprawności ciała i umysłu. Jeśli jednak na tym etapie posiadasz rezerwowe pokłady energii lub masz za sobą wiele monotonnych dni w biurze, postaw na ćwiczenia wzmacniające aerodynamikę ciała (np. treningi wytrzymałościowe). Taka forma rekreacji w dużym stopniu redukuje bezsenność, pozwalając przez to maksymalnie rozładować energię przed planowanym powrotem do łóżka na koniec dnia.

Nadmierne przeciążenie wzmacnia katabolizm

Godziny wieczorne to najlepsza pora na odpoczynek, który jest niezbędny w celu utrzymania prawidłowego anabolizmu, związanego z regularną syntezą białek oraz innych hormonów. Przesadna eksploatacja masy mięśniowej – w połączeniu z przewlekłym stresem – może stopniowo powodować niedobór energii, który często jest wynikiem zbyt krótkiego snu bądź wysokokalorycznej normy żywienia. Dbaj więc o stabilizację 6-8 godzin spoczynku i nie zapominaj o odżywczym posiłku po każdym treningu, w którym dostarczasz organizmowi utracone zasoby białka, minerałów czy węglowodanów.

Równocześnie z kształtowaniem ciężaru muskulatury, dochodzi do procesu o charakterze przeciwstawnym (tzw. katabolizm), gdzie dochodzi do przetwarzania tkanek na energię. Jeśli jest jej zbyt mało, potencjalne braki pochłaniane są z komórek, budujących mięśnie, co powoduje osłabienie aktywności fizycznej organizmu.

Indywidualny rytm dnia a pora treningu

Wybierając odpowiednią porę treningu, zwróć uwagę na codzienny harmonogram zadań, który na bieżąco stosujesz podczas zwyczajowego tygodnia pracy. Właściwie zbalansowane ciało wymaga regularnego przestrzegania diety, zbudowanej w celu dostarczania niezbędnych substancji do prawidłowego rozwoju organizmu.

Każdy z nas posiada bowiem zespół stałych nawyków, które wiążą się z utrzymaniem danego stopnia kondycji, jak również efektywny czas wzmożonej aktywności ruchu. Pozytywne sygnały anaboliczne (np. wybrzuszenie muskulatury, wzrost wydolności siły) są efektem nie tylko właściwej powtarzalności ćwiczeń, ale też wynikiem przyjmowania wyważonych proporcji wszelkich kluczowych składników. Efektywny plan treningowy dla utrzymania zdrowego stylu życia powinien być dopasowany do Ciebie i Twojego rytmu dnia.

Jeżeli nie wiesz na jaki rodzaj aktywności się zdecydować, zapraszamy do udziału w darmowym treningu w naszym studiu.

Czy powinno się trenować tuż przed snem?

Jeśli chcesz utrzymać najwyższy stopień formy za pomocą wieczornych treningów, przygotuj się na znacznie częstsze uczucia zmęczenia, a nawet wzmożoną senność. Regularne treningi o dużym zapotrzebowaniu na energię (np. trening siłowylepiej przestawić na rano, kiedy Twój organizm jest świeżo po kilkugodzinnym wypoczynku.

Skuteczny i zdrowy sen zakłada spokojny umysł oraz w pełni rozluźnione ciało, które nie powinno wykazywać niespożytych sił ani powodować skurczów po zbyt wysokim obciążeniu. Praktykowanie bardzo późnej pory na ćwiczenia znacząco zaburza harmonię biologicznego zegara, co w perspektywie czasu skutkuje pogłębieniem spadku koncentracji czy wzrostu uczucia senności.