fbpx

Mity żywieniowe – poznaj te najpopularniejsze!

Mity żywieniowe są wszędzie: w książkach, czasopismach, programach telewizyjnych, a nawet w gabinecie lekarskim. W rezultacie wiele osób wierzy w rzeczy dotyczące żywności i diety, które są po prostu nieprawdziwe. Większość z tych mitów można przypisać modnym dietom, pseudonauce lub zwykłej dezinformacji — i żaden z nich nie pomoże ci osiągnąć celów zdrowotnych. W tym artykule przeanalizujemy kilka powszechnych mitów żywieniowych i przedstawimy fakty na temat tego, jak odpowiednio się odżywać!

Co to są mity żywieniowe?

Mity żywieniowe można zdefiniować jako błędne przekonania na temat tego, jak powinniśmy się odżywiać i jaki wpływ ma nasza dieta na nasze zdrowie. Istnieje wiele mitów na świecie wokół żywienia, a większość z nich opiera się na jakiejś formie prawdy. Jednak zostały one wyolbrzymione lub źle zrozumiane do punktu, w którym stają się niepomocne, a nawet szkodliwe dla naszego zdrowia.

Skąd się biorą mity żywieniowe?

Najczęstszym źródłem mitów żywieniowych są ludzie, którzy próbują Ci coś sprzedać. Na przykład, jeśli kiedykolwiek widziałeś reklamę jakiegoś suplementu diety lub „magicznego” jedzenia, które obiecuje pomóc Ci schudnąć bez zmiany nawyków żywieniowych, to prawdopodobnie zauważyłeś, że reklama jest zawsze pełna półprawd, przeinaczeń i jawnych kłamstw. To dlatego, że te firmy próbują coś sprzedać — i wiedzą, że najlepszym sposobem, aby to zrobić jest przekonanie, że ich produkt jest jedyną rzeczą stojącą między tobą a twoimi marzeniami.

Ale są też inne źródła mitów żywieniowych. Czasami ludzie po prostu nie wiedzą, jak wiele badań trzeba przeprowadzić, zanim przyjmiemy to jako fakt — na przykład, wiele osób nadal wierzy, że spożywanie pokarmów zawierających jakikolwiek cukier sprawi, że przybiorą na wadze (co nie jest prawdą). A czasami nasze własne doświadczenia mogą nas sprowadzić na manowce — na przykład, jeśli wypróbujemy jedną dietę lub program ćwiczeń i sprawdzi się ona w naszym przypadku (choć może nie działać u każdego), możemy założyć, że jest ona dobra dla reszty społeczeństwa.

Popularne mity żywieniowe

Istnieje wiele informacji na temat żywienia i zdrowia. To dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, że masz wiele możliwości wprowadzania zmian w swojej diecie. Jednak wiele z tych informacji może być mylących, sprzecznych lub po prostu błędnych — skąd więc wiadomo, co jest prawdą? Poniżej poznamy kilka powszechnych mitów i błędnych przekonań na temat odżywiania, aby pomóc Ci dokonywać lepszych wyborów, jeśli chodzi o dobre odżywianie!

  1. Ziemniaki tuczą

Jeśli chodzi o błędne przekonania żywieniowe, to klasycznym przykładem jest ziemniak. Przez lata wmawiano ludziom, że ziemniaki są tuczące, ale to po prostu nieprawda. Prawda jest taka, że ziemniaki mają dużo błonnika i nie zawierają żadnego tłuszczu, co oznacza, że nie są kalorycznie gęste. Dzięki temu powodują uczucie sytości na długo. Są również pełne witamin i składników odżywczych takich jak potas, magnez i witamina C, przez co mogą przyśpieszyć perystaltykę jelit.

  1. Ciemne pieczywo powoduje mniej chorób układu krążenia

Ten mit został zapoczątkowany przez stare badanie, które porównywało chleb pełnoziarnisty z białym i stwierdziło, że ludzie, którzy jedli pieczywo pełnoziarniste mieli niższe ryzyko chorób serca niż ci, którzy jedli biały chleb. Nie wzięto jednak pod uwagę innych czynników, takich jak ćwiczenia, palenie papierosów czy inne różnice w diecie obu grup ludzi.

  1. Makaron tuczy

Makaron jest często uważany za tuczący. To nie sam makaron czyni go tuczącym, a sposób, w jaki go spożywamy. Jeśli zjesz talerz makaronu z masłem i serem, Twój organizm otrzyma więcej kalorii niż gdybyś jadł zdrowszą wersję tego samego posiłku.

  1. Czerwone wino wspomaga serce

Pomysł, że czerwone wino jest dobre dla serca jest mitem. Wartości odżywcze zawarte w czerwonym winie mogą mieć korzystny wpływ na naczynia krwionośne, ale niekoniecznie sprawią, że twoje serce będzie zdrowsze.

  1. Dieta bezglutenowa nie jest bogata w kwasy tłuszczowe

Dieta bezglutenowa to dieta, która wyklucza wszystkie pokarmy zawierające pszenicę, żyto i jęczmień. Jest często kojarzona z korzyściami zdrowotnymi, takimi jak utrata wagi i poprawa trawienia. Jednak niektóre badania sugerują, że ta dieta może nie być tak zdrowa, jak się wydaje. Ostatnie badanie wykazało, że dieta bezglutenowa jest bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca. Dodatkowo nie powinniśmy odstawiać glutenu, jeżeli nie mamy celiakii lub nietolerancji. Może nam to bardziej zaszkodzić niż pomóc.

  1. Dieta ketogeniczna posiada znikome ilości składników mineralnych

Jednym z największych mitów żywieniowych jest to, że dieta ketogeniczna posiada znikome składniki odżywcze. Jest to po prostu nieprawda! Dieta ketogeniczna jest w rzeczywistości bardzo wysoka w wapń, magnez i cynk — wszystkie ważne minerały dla utrzymania zdrowego ciała.

  1. Szpinak zawiera dużo żelaza

Szpinak jest bogaty w żelazo, ale to proces gotowania sprawia, że tak jest. Szpinak jest bogatym źródłem kwasu szczawiowego, który wiąże się z żelazem, ale zapobiega jego wchłanianiu przez organizm. Kwas szczawiowy jest naturalnym związkiem chemicznym występującym w wielu warzywach, w tym w szpinaku.

Jakich składników odżywczych używać aby pozostać w zdrowej formie?

Istnieje wiele składników odżywczych, które mogą pomóc Ci zachować zdrowie, ale są takie, które są ważniejsze od innych.

Na przykład, magnez jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu. Pomaga on w skurczach i rozluźnieniu mięśni oraz sprawia, że serce bije regularnie. Magnez pomaga również w regulacji ciśnienia krwi, co jest istotne, ponieważ wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do chorób serca.

Kolejnym ważnym składnikiem odżywczym jest witamina D, która znajduje się w takich produktach jak mleko, ser, jajka i olej rybny, natka pietruszki. Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń, dzięki czemu może on budować mocne kości i zęby.

Jakie produkty spożywa się na dietach redukcyjnych?

Osoby na dietach redukcyjnych powinny jeść różnorodne pokarmy o dużej zawartości składników odżywczych. Należą do nich chude mięsa, zdrowe tłuszcze, owoce i warzywa oraz pieczywo ciemne. Białko powinno stanowić 25% dziennych kalorii, natomiast węglowodany powinny stanowić 45% dziennych kalorii. Tłuszcz natomiast powinien stanowić 30% Twoich dziennych kalorii.

Na diecie redukcyjnej warto również zadbać o prawidłową aktywność fizyczną. Treningi EMS to świetny pomysł na zrzucenie zbędnych kilogramów, a przy okazji nie zajmuje wiele czasu w porównaniu z innymi formami treningu.

Podsumowanie

Błędne informacje żywieniowe są rozpowszechnione w naszym społeczeństwie, ale nie mają one oparcia w faktach. Prawda jest taka, że nauka stojąca za odżywianiem wciąż się rozwija i jest wiele rzeczy, których nie wiemy. Jednak nie ma potrzeby martwić się o to, czy masz wystarczającą ilość witaminy C lub białka, lub jakiegokolwiek innego składnika odżywczego, którego potrzebuje twoje ciało.