Regeneracja po porodzie
Okres intensywnej regeneracji po porodzie, czyli inaczej połóg, zazwyczaj trwa ok. 2 miesiące. To właśnie w tym czasie powinnaś podjąć pierwsze kroki na drodze do powrotu do formy sprzed ciąży. Podstawą jest oczywiście odpoczynek i zdrowa dieta. Aby odzyskać siły, powinnaś stosować dietę bogatą w białko (np. w postaci drobiu, jaj i ryb), która będzie też zawierać wiele mikro i makroelementów. Po kilku tygodniach od porodu (4-6 tygodni), jeżeli nie występują żadne komplikacje, możesz zacząć wprowadzać nieco większą aktywność fizyczną. Najlepiej, aby były to treningi EMS, czyli treningi z wykorzystaniem impulsów elektrycznych. Treningi EMS trwają znacznie krócej niż standardowe treningi na siłowni i pozwalają na uzyskanie lepszych rezultatów. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu dla swojego dziecka oraz szybciej uda Ci się wrócić do formy sprzed ciąży.
Trening EMS po ciąży – od czego zacząć?
Trening EMS to prawdopodobnie najefektywniejsza forma aktywności fizycznej. Trening EMS to innowacyjna metoda treningowa, która przewiduje wykorzystywanie podczas ćwiczeń impulsów elektrycznych w celu wywoływania intensywnych skurczy mięśni. Już ok. 30-minutowa sesja treningowa z wykorzystaniem metody EMS pozwala na uzyskanie takich samych rezultatów jak po ok. 2-godzinnym treningu na siłowni. Podczas ćwiczeń impulsy elektryczne angażują nie tylko podstawowe partie mięśniowe jak np. mięśnie nóg i ramion, ale również mięśnie brzucha oraz mięśnie głębokie. Podczas treningu EMS spala się również bardzo dużo kalorii. Większość kobiet po ciąży chce jak najszybciej wrócić do swojej wcześniejszej formy i sylwetki, dlatego trening EMS w połączeniu ze zdrową dietą to najszybszy sposób na osiągnięcie celu.
Jak wrócić do formy po ciąży?
Praktycznie każda kobieta, po urodzenia dziecka chce jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. Zazwyczaj najszybciej udaje się to kobietom, które już wcześniej ćwiczyły i były aktywne fizycznie. Nie oznacza to jednak, że trening EMS nie pomoże przywrócić wcześniejszej sylwetki również tym paniom, które wcześniej nie ćwiczyły. Poza regularnym wysiłkiem fizycznym powrót do formy wymaga stosowania odpowiedniej diety. Jeżeli poród przebiegł bez komplikacji, to lekką aktywność fizyczną można wprowadzać już po ok. 6 tygodniach od porodu. Natomiast w przypadku rodów z cesarką, rekomendowany czas rozpoczęcia ćwiczeń wynosi 12 tygodni. Przed rozpoczęciem treningów metodą EMS warto z kolei odczekać ok. 4/5 miesięcy od rodów. Po ciąży bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni głębokich. Tak zwane mięśnie głębokie odpowiadają za prawidłową stabilizacją sylwetki oraz utrzymywanie narządów wewnętrznych na właściwym miejscu.
Trening EMS dla kobiet po ciąży
Większość kobiet chce szybko wrócić do formy po ciąży. W momencie, kiedy lekarz prowadzący zgodzi się na rozpoczęcie treningów, warto rozpocząć ćwiczenia metodą EMS. Trening EMS jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet po ciąży, ponieważ nie obciąża stawów i pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową, co umożliwia przywrócenie formy sprzed ciąży. Trening EMS sprawi, że każda mama może zgubić zbędne kilogramy i wzmocnić mocno osłabione mięśnie i stawy zarówno przy porodzie naturalnym oraz po cesarskim cięciu. Zaletą treningu EMS jest krótki czas wysiłku – zazwyczaj już 30 minut wystarcza na zaangażowania wszystkich najważniejszych partii mięśniowych. Podczas każdego treningu trener pomaga w utrzymaniu prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń i przygotowuje plan treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości trenującej. Z reguły już po kilku sesjach treningowych (5-7) można zauważyć bardzo znaczące efekty treningów EMS. Poza tym elektrostymulacja skutecznie napina skórę i likwiduje cellulit, co sprawia, że szybko wraca do napięcia sprzed ciąży.
Wzmocnienie mięśni po porodzie
Ciąża i poród to ogromne wyzwanie dla ciała każdej kobiety. Wzmocnienia wymagają przede wszystkim mięśnie brzucha oraz mięśnie dna miednicy. Należą one do mięśni głębokich, co sprawia, że po ciąży są bardzo rozciągnięte. Aby wrócić do formy sprzed ciąży i pełnej sprawności, potrzebna jest więc aktywność fizyczna, np. w formie treningów EMS. Miednica jest elementem, łączącym kręgosłup i kończyny dolne, który odpowiada za utrzymywanie narządów wewnętrznych i moczu. Wzmacnianie mięśni dna macicy jest bardzo ważne nie tylko przed porodem, ale również już po narodzinach dziecka. Trening EMS zapewnia również skuteczniejsze wzmocnienie mięśni brzucha za pomocą elektrostymulacji połączonej z tradycyjnymi ćwiczeniami, a także wzmocnienie mięśni pleców. Regularne treningi poprawiają też postawę i samopoczucie.
Na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń?
Treningi EMS powinien być wykonywany przy zachowaniu odpowiedniej techniki, ponieważ tylko w taki sposób można uzyskać optymalne rezultaty i nie obciążyć stawów. Ciąża to oczywiście ogromne wyzwanie, z którym musi sobie poradzić ciało kobiety, dlatego pierwsze sesje treningowe powinny być stosunkowo lekkie. Kluczem do sukcesu jest systematyczne zwiększanie poziomu trudności ćwiczeń. Co ważne, karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do rozpoczęcia treningów EMS. Zamiast skupiać się na tradycyjnym treningu, możesz zmniejszyć tkankę tłuszczową przy wykorzystaniu nowoczesnej metody treningowej.