fbpx

Suplementy diety – za i przeciw

W ostatnich latach suplementy diety zyskały na popularności. Korzystają z nich zarówno osoby stosujące różnego rodzaju diety, w których występują niedobory składników mineralnych i witamin, jak również osoby przewlekle chore, kobiety ciężarne oraz sportowcy. W przypadku stosowania diet redukcyjnych czy diet mających wspomóc lub podtrzymać zdrowie, warto rozważyć przyjmowanie suplementów diety. Specjaliści zalecają suplementację diety w momencie, kiedy nie można ich zastąpić innymi składnikami żywności.

Co to są suplementy diety?

Suplementy diety to szeroko pojęte środki spożywcze, które mają za zadanie uzupełnienie niedoborów składników mineralnych i witamin. Nazywane tak są środki zawierające witaminy, minerały lub inne substancje, które wykazują działanie odżywcze lub fizjologiczne. Dostępne są w wielu formach mających ułatwić ich określone dawkowanie: w formie tabletek, kapsułek, proszków czy płynów.

Suplementy diety – czy są bezpieczne?

Suplementy diety różnią się od leków sposobem ich produkcji, nie zawierają substancji czynnych i nie mogą posiadać na opakowaniu informacji o działaniu leczniczym. Właściwości poszczególnych składników powinny być jasno opisane na opakowaniu suplementu diety. Choć na tą chwilę produkcja suplementów diety nie wymaga przeprowadzania badań klinicznych, należy zauważyć, że zdecydowana większość producentów dba o to, by ich suplementy diety były skuteczne i przynosiły zauważalne efekty u osób je stosujących.

Należy jednak pamiętać, by unikać nadmiernego stosowania suplementów diety, a najlepiej ich przyjmowanie konsultować ze specjalistą – lekarzem lub pod ścisłym okiem dietetyka klinicznego. Niewłaściwym stosowaniem suplementów diety można sobie zaszkodzić. Nadmiar niektórych składników może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia prowadząc nawet do zatrucia. Nieracjonalne stosowanie suplementacji nie przynosi korzyści, a może być nawet szkodliwe dla zdrowia.

Czy suplementy diety są skuteczne?

Stosowanie suplementów diety jest bezpieczne wówczas, gdy ich przyjmowanie zostanie poprzedzone wykonaniem odpowiednich badań laboratoryjnych. Nieuzasadniona suplementacja może przynieść więcej szkody, niż pożytku, dlatego przed ewentualnym zastosowaniem suplementu warto wykonać badania, które ocenią poziom danego składnika odżywczego we krwi i jasno wskażą czy mamy potrzeby stosowania suplementów diety.

Przyjmowanie suplementów diety

Specjaliści zalecają suplementację diety zawsze wtedy, kiedy ocenią, że w żywieniu pacjenta występują niedobory i nie można ich uzupełnić stosując się do zasad zdrowego żywienia.

Do zalet jakie może nieść za sobą suplementacja, należy zaliczyć przede wszystkim możliwość poprawy zdrowia i samopoczucia. Dobrze dobrana suplementacja jest w stanie wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu – zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Suplementacja połączona z odpowiednią dietą i treningiem (na przykład EMS) może dać niesamowite efekty w formie poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego. Różnorodność form (np. tabletki, kapsułki, proszek, krople) w jakich możemy przyjmować suplementy sprawia, że z łatwością możemy dostosować je do własnych preferencji.

Jeśli natomiast chodzi o wady jakie może nieść za sobą suplementacja – szczególnie ta, kiedy zalecenia dotyczące suplementacji nie są przestrzegane – w głównej mierze może negatywnie wpłynąć na samopoczucie i pogłębić kliniczne objawy związane z nadmiarem konkretnych składników.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety należy wykonać badania laboratoryjne, które wskażą, czy suplement diety jest konieczny w naszym przypadku. Witaminy i składniki mineralne teoretycznie mają przynieść same korzyści, jednak u osób stosujących właściwą dietę zgodną z zasadami zdrowego żywienia mogą okazać się wręcz szkodliwe. Podobnie może być u osób, które będą przyjmowały niewłaściwe suplementy, które mogą na przykład zmniejszać wchłanianie leków kardiologicznych czy wpływać na zaburzenia funkcji poznawczych.

Kiedy powinno się stosować suplementy diety?

Suplementy diety powinno stosować się przede wszystkim u osób, u których składniki pokarmowe jakie dostarczają wraz z dietą nie pokrywają zapotrzebowania jakie przedstawiają normy żywienia. Wyniki najnowszych badań naukowych wskazują, że suplementację diety warto wprowadzić u pacjentów zażywających leki przeciwcukrzycowe, gdyż cechują się oni często występującymi niedoborami witamin (między innymi witaminy B12 i witaminy D3). U osób palących suplementacja także może przynieść szereg korzyści.

Przed zastosowaniem suplementacji witaminą D powinno się skonsultować zasadność suplementacji z lekarzem, który dobierze dawkę adekwatną do poziomu tej witaminy w surowicy. Nadmierne przyjmowanie preparatów z witaminą D może prowadzić do przedawkowania jej ilości, a także może być obarczone ryzykiem wystąpienia działań niekorzystnych.

Suplementy a zbilansowana dieta

Osoby stosujące diety redukcyjne, a tym samym spożywające diety niskoenergetyczne narażone są na występowanie niedoborów witamin i składników mineralnych i to właśnie u nich warto rozważyć stosowanie suplementów diety.

Zdrowa, zbilansowana dieta powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które określają normy żywienia dla populacji Polski. Nieprzestrzeganie zasad prawidłowego żywienia obarczone stylem życia danej osoby może być pierwszym krokiem do konieczności włączenia suplementacji. Należy pamiętać, aby zawsze przed ewentualnym stosowaniem suplementu zasięgnąć porady lekarza.

Jakie są najpopularniejsze suplementy?

Do najczęściej przyjmowanych w dzisiejszych czasach suplementów należą preparaty z witaminą D3. Z uwagi na konieczność suplementacji kwasem foliowym u każdej kobiety w wieku rozrodczym, suplementy z folianami cieszą się równie wysoką popularnością. Kwas foliowy suplementują również kobiety ciężarne.

W okresie jesienno-zimowym zwiększoną popularnością cieszą się preparaty bogate w witaminę C i składniki mineralne odpowiedzialne za zwiększenie odporności. Suplementy diety zawierające olej z czarnuszki są bardzo popularne wśród osób starających się już długi czas o ciążę, wpływają one pozytywnie na regulację cyklu miesiączkowego. Suplement diety bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, wpływa pozytywnie na pracę mózgu, serca i wzroku i powinien być przyjmowany przez osoby, których dieta jest uboga w ryby.