fbpx

Trening personalny. Na czym polega?

Trening personalny to forma aktywności fizycznej, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku. Dla wielu z nich jest on jedynym sposobem, na osiągniecie swojego celu w postaci wymarzonej sylwetki. Warto pamiętać, że ruch i zbilansowane odżywianie są filarami prowadzenia zdrowego stylu życia.

Co to jest trening personalny?

Trening personalny, czyli indywidualne zajęcia sportowe prowadzone przez profesjonalnego instruktora, to jedna z najskuteczniejszej formy aktywności fizycznej. Zajęcia z trenerem personalnym pozwalają na poprawę kondycji i dają upragnione rezultaty. Co ważne, są one indywidualnie dopasowane do Twojej kondycji, możliwości oraz potrzeb. Mogą odbywać się w dowolnej liczbie w tygodniu, w zależności od celu, jaki sobie stawiasz, jak i Twojego stanu zdrowotnego oraz rodzaju wybranej aktywności.

Ćwiczenia z trenerem osobistym mogą być prowadzone na przykład w klubie fitness czy na siłowni. Co ważne, wykwalifikowany specjalista zapewnia pełne bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Przed treningiem odbywa się rozgrzewka, która zmniejsza ryzyko kontuzji. Osobisty trener podnosi poziom motywacji swojego klienta, jak i dba to, aby wszystkie ćwiczenia były odpowiednio dobrane pod daną osobę, ale także wykonywane przez nią w sposób prawidłowy. Podczas treningu EMS w naszym studio towarzyszy Wam również profesjonalny trener. Dba on o bezpieczeństwo ćwiczącego i pokazuje odpowiednie ćwiczenia. Jeżeli jesteście ciekawi jak to wygląda, zapraszamy do skorzystania z możliwości pierwszego darmowego treningu!

Trener osobisty planuje sesje z klientami, a także zajmuje się monitorowaniem efektów pracy ćwiczącego. Dzięki niemu można o wiele szybciej i sprawniej osiągnąć swój cel. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zmienić swoją sylwetkę, to może Ci w tym pomóc właśnie trener. Podczas pracy z nim odkryjesz wiele korzyści z niestandardowego programu ćwiczeń, stworzonego specjalnie dla Ciebie. Przekonasz się na własnej skórze, że można skutecznie schudnąć, zbudować mięśnie czy też po prostu popracować nad swoją kondycją fizyczną, aby czuć się lepiej.

Jak wygląda trening personalny?

Trening osobisty polega przeważnie na sesji razem z trenerem w określonym czasie. W tym właśnie czasie specjalista jest do Twojej dyspozycji. Aby trenować swojego klienta, musi on na samym początku przeprowadzić z nim dokładny wywiad. Będzie on obejmował takie kwestie jak: przebyte choroby i kontuzje, aktualna aktywność fizyczna, tryb życia, rodzaj diety, cel ćwiczeń. Wywiad służy też to określenia Twoich mocnych i słabych stron. Dopiero po nim trener może przystąpić do ustalenia planu treningowego i dobrania rodzaju ćwiczeń.

Swoją przygodę z taką aktywnością fizyczną zazwyczaj zaczniesz od porządnej rozgrzewki. Jej celem jest przygotowanie stawów i mięśni do czekającego na nie wysiłku. Rozgrzewka może odbyć się na bieżni, orbitreku czy rowerku. Jej czas trwania wynosi ok.10 min. Oczywiście w zależności od trenera i rodzaju aktywności może ona wyglądać inaczej.

Dopiero po rozgrzewce następują ćwiczenia właściwe. Ich rodzaj zależy od celu treningu personalnego, jak i stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej. W czasie treningu właściwego trener personalny może sprawdzić Twoją siłę, mobilność, jak i ogólną sprawność. Mogą być to np. ćwiczenia siłowe, obwodowe czy izometryczne.

Kolejnym etapem jest rozciąganie, którego zadaniem jest rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni. Ten etap trwa około 10 minut. Niekiedy na koniec wykonuje się też ćwiczenia cardio, w zależności od stopnia zaawansowania podopiecznego. Po pierwszym spotkaniu specjalista przeprowadza rozmowę podsumowującą, ustalając zalecaną ilość treningów personalnych w tygodniu i optymalne techniki ćwiczeń.

Praca z indywidualnym trenerem to nie same ćwiczenia. Jest on też w stanie doradzić Ci, na temat tego, jak zadbać o swoje zdrowie. Poleci zdrowe przekąski, suplementy, jak i służy wieloma innymi pomocnymi radami. Coach doskonale motywuje też do działania, a także pomoże Ci w pokonywaniu własnych barier.

Jak przygotować się do treningu personalnego?

Zanim rozpoczniesz swój pierwszy trening, musisz odbyć konsultację. Obejmuje ona wywiad medyczny, ustalenie celów i pomiary, testy sprawnościowe, oraz plan współpracy. Udając się na sesję z trenerem, należy zadbać w szczególności o wygodny strój sportowy. Mogą być to spodnie dresowe, spodenki, legginsy czy dowolna koszulka. Kobietom poleca się inwestycję w stanik sportowy, który utrzyma biust we właściwym miejscu.

Niezbędne jest także wygodne obuwie, koniecznie z płaską podeszwą. Na siłowni przyda się również ręcznik, jak i butelka wody niegazowanej. Nie zapominaj nigdy o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Jeśli cierpisz na pewne schorzenia przewlekłe, kontuzje czy urazy, weź ze sobą także dokumentację medyczną. W tym wypadu najlepiej skonsultować się też wcześniej z lekarzem. Warto też dokonać pomiarów ciała i wykonać zdjęcia sylwetki, co pozwoli na późniejsze porównanie wyników ćwiczeń.

Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym?

Zalety treningu personalnego

Indywidualny plan treningowy ustalany przez eksperta pozwoli Ci na uzyskanie szybkich efektów. Wiedza i doświadczenie specjalisty umożliwia mu dopasowanie idealnych ćwiczeń do osoby trenującej. Praca z trenerem osobistym jest w pełni bezpieczna. Dba on bowiem o ułożenie sylwetki i poprawność techniki ćwiczenia.

Specjalista chętnie odpowiada na wszelkie pytania, pomaga w dobraniu diety, suplementów, jak i pełni funkcję motywatora. Decydując się na taką formę aktywności fizycznej, możesz mieć też pewność dobrze dobranej intensywności treningowej czy też optymalnego obciążenia. Trening osobisty to też sposób na oszczędność czasu na samodzielnym szukaniu i dobieraniu właściwych ćwiczeń.

Wady treningu personalnego

Wadą takich sesji jest to, ile kosztuje trening personalny. Koszt ćwiczeń pod okiem specjalisty zależy od miasta, miejsca wykonywania treningu, jak i doświadczenia trenera. Cena treningu personalnego wynosi zazwyczaj od 50 do 200 zł za godzinę.

Treningi personalne a wybór trenera

Trenerzy personalni powinni wzbudzać zaufanie i sympatię. Z takim specjalistą spędzisz wiele czasu, a więc rozsądnie przemyśl jego wybór. Po pierwsze, warto poszukać rekomendacji, chociażby w Internecie czy też od znajomych. Dobry instruktor powinien mieć co najmniej kilkuletnie doświadczenie w tym zawodzie.

Przed wyborem trenera można prześledzić jego stronę internetową czy social media. Sprawdź też opinie klientów, którzy skorzystali z oferty danego specjalisty. Profesjonalny trener personalny powinien mieć ogromną wiedzę, z zakresu prowadzenia zdrowego trybu życia. Musi to być osoba, która tym żyje, interesuje się ćwiczeniami i zdrowym odżywianiem.

Trening EMS z profesjonalnym trenerem personalnym

Treningi personalne pozwolą Ci szybko cieszyć się pożądanymi wynikami, w szczególności, jeśli zdecydujesz się na ćwiczenia z elektrostymulacją mięśni. Podczas tej aktywności obecność specjalisty jest niezbędna. To właśnie on pokazuje Ci jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Trener personalny EMS przygotowuje indywidualny plan treningów, odpowiadający Twoim potrzebom. Odpowiada też za dobranie mocy i częstotliwości wysyłanego impulsu, dzięki czemu sesja jest całkowicie bezpieczna dla ćwiczącego. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej!