Skuteczność treningu EMS
Aby uzyskać zadowalające efekty, elektrostymulacja mięśni powinna odbywać się raz w tygodniu, jest to więc idealna opcja dla ludzi niedysponujących dużą ilością wolnego czasu. Uznaje się, że 20-minutowy trening odpowiada około 2 godzinom intensywnych ćwiczeń na siłowni, pozwalając spalić podczas pojedynczej sesji od 500 do 1200 kcal.
Z takiej metody mogą swobodnie skorzystać np. osoby cierpiące na przewlekły ból pleców, spowodowany siedzącym trybem życia, którzy odczują znaczną poprawę już po jednym treningu EMS. Impulsy elektryczne emitowane do mięśni pomagają w efektownym rzeźbieniu sylwetki, spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej czy zwiększeniu sprawności ogólnej motorycznej.
Dodatkowo profesjonalny Trener Personalny zadba o ćwiczenia w pełni dopasowane do możliwości każdego ćwiczącego, bez względu na wiek czy wcześniejsze zainteresowanie sportem. Program ćwiczeń będzie różnił się w zależności od tego czy osoba chce zbudować masę mięśniową, czy np. wraca do ćwiczeń po przebytej kontuzji. Dzięki innowacyjnej technologii sprzęt ze wbudowanymi elektrodami może wygenerować nawet 100 razy więcej skurczów, w porównaniu z innymi, bardziej tradycyjnymi, formami treningu.
Czy trening EMS jest bolesny?
Czy tego rodzaju ćwiczenia są bolesne? Trening z użyciem elektrostymulatora EMS wysyła do naszego ciała impulsy elektryczne o bardzo niskim natężeniu, nie powodując przy tym nieprzyjemnych odczuć. Ból w mięśniach może co prawda pojawić się po treningu, jednak jest to efekt samej pracy mięśni niemający nic wspólnego z bolesną emisją impulsów.
Nagromadzenie kwasu mlekowego w mięśniach to częsty problem, z którym zmagają się osoby uprawiające niemal każdą dyscyplinę sportową. Niezależnie od tego czy ćwiczysz pływanie, fitness, bieganie, jazdę na rowerze, czy korzystasz z treningu wykorzystującego elektrostymulację, musisz liczyć się z konsekwencjami w postaci zakwasów.
Sesja EMS sama w sobie jest przyjemnym doświadczeniem, określanym jako delikatna wibracja w mięśniach. Odczucia, których doświadczamy w trakcie treningu EMS porównywalne są z tymi używanymi w centrach rehabilitacji przez fizjoterapeutów, korzystających z elektrostymulacji.
Trening EMS jest tylko dla mężczyzn?
Z treningu EMS mogą swobodnie korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ta forma ćwiczeń dobrze sprawdzi się również w przypadku osób w podeszłym wieku. Wybierając tę formę treningu dodatkowego, intensywność poszczególnych ćwiczeń, dopasowywana jest do odpowiednich grup mięśni, z którymi pracujemy. Po założeniu specjalnego kombinezonu osoba biorąca udział w treningu EMS musi wykonywać proste ćwiczenia, których efektywność będzie w znacznym stopniu wspomagana.
Czy trening EMS musi długo trwać?
Profesjonalny trening EMS może trwać zaledwie 20 minut na przestrzeni całego tygodnia. Z pomocą specjalnie opracowanej technologi jesteśmy w stanie w efektywny sposób skrócić czas przewidziany na ćwiczenia, pobudzając mięśnie skuteczniej niż w przypadku konwencjonalnego uprawiania sportów.
Tego typu rozwiązania z pewnością będą przydatne w przypadku osób zmagających się z problemem nadwagi i chcących efektywnie dbać o linię. Dzięki ćwiczeniom z wykorzystaniem powyższej technologii możemy spalać kalorie nawet 3 razy szybciej, w zależności od ustawionych parametrów urządzenia.
Zauważalne w szybkim tempie efekty stymulacji wpływają pozytywnie na utrzymanie naszej motywacji do ćwiczeń, pozwalając na łączenie tradycyjnych dyscyplin z treningiem EMS. Systematyczne ćwiczenia wykorzystujące tę metodę nie trwają zatem długo, a ich efektem będzie również poprawa kondycji skóry, lepsze krążenie płynów ustrojowych w naszym ciele czy redukcja cellulitu.
Trening EMS po kontuzji?
Elektrostymulacja mięśni może być stosowana także po kontuzjach. Taka metoda w praktyczny sposób przyczynia się między innymi do zwiększenia zaopatrzenia komórek mięśniowych w tlen, stanowiąc część rozgrzewki i delikatnie zwiększając motorykę wcześniej kontuzjowanej kończyny. Bezpieczny i bezbolesny trening nie powinien być jednak stosowany przy różnego typu przewlekłych schorzeniach i niewydolnościach takich jak padaczka czy problemy z sercem.
Czy trening EMS jest bezpieczny?
Sprawdzona metoda EMS jest bezpieczna i polega na emitowaniu łagodnych impulsów elektrycznych biegnących po najkrótszej drodze pomiędzy elektrodami + i – z danej pary, mogących mieć wpływ na działanie niektórych organów. Trening pozwala na dobranie bezpiecznej intensywności wykonywanych ćwiczeń. Przed skorzystaniem z tego typu metody warto skonsultować się z profesjonalistą, który pozwoli nam dopasować parametry zabiegu, usprawniające proces regeneracji czy rehabilitacji.
Przeciwskazania do treningu EMS
Treningu z wykorzystaniem elektrostymulacji powinny wystrzegać się osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Stosowanie EMS jest odradzane osobom posiadającym wrodzone wady serca, wszczepione rozruszniki, cierpiącym na choroby układu oddechowego czy dolegliwości neurologiczne.