fbpx

Ćwiczenia na ból kręgosłupa – jakie są najbardziej efektywne?

Nawracające dolegliwości bólowe pleców są jednym z najczęstszych przyczyn niedyspozycyjności pracowników. Przenikliwy, mocny ucisk w dolnej części pleców potrafi skutecznie ograniczyć możliwość wykonywania wielu zróżnicowanych ruchów. Każde schylenie się i podnoszenie ciężkich przedmiotów wzmaga silny ból, który działa niemalże paraliżująco na osobę dotkniętą tym problemem. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tego typu niedogodnościami są ćwiczenia na kręgosłup, które można wykonywać bezpośrednio w domu. Które ćwiczenie jest w stanie przynieść najbardziej zadowalające efekty?

Ból kręgosłupa – możliwe przyczyny

Ból pleców najczęściej dotyka osoby prowadzące siedzący tryb życia. Mowa przede wszystkim o pracownikach biurowych, którzy przez większość czasu każdego dnia spędzają w pozycji siedzącej, np. wykonując pracę przy komputerze. Podczas przyjmowania pozycji siedzącej kręgosłup lędźwiowy jest narażony na duże przeciążenia. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie jest ewolucyjnie przystosowany do tego, aby sylwetka człowieka przyjmowała długotrwały, w pół zgięty kształt. Nienaturalne, ze zdrowotnego punktu widzenia, i długotrwałe przyjmowanie nieruchomej pozycji może skutkować nawracającym bólem pleców.

Kiedy należy udać się do lekarza z bólem kręgosłupa?

Bólowi pleców mogą towarzyszyć stany zapalne i czynniki chorobotwórcze. Mimo, że bóle kręgosłupa w dużej mierze dotyczą osób pracujących przez dłuższy czas w warunkach biurowych, to specjaliści wyróżniają także szereg innych jednostek chorobowych, których objawem są dolegliwości bólowe na dole pleców. Intensywne napady astmy czy choroby przewodu pokarmowego mogą dawać bardzo podobne symptomy do spięcia pleców spowodowanego statycznym trybem pracy. Ból pleców może pojawić się także w wyniku uszkodzeń mechanicznych, np. związanych z uderzeniem w okolicy miednicy, lub w kontekście zaburzeń pracy innych układów. Jeśli ból utrzymuje się przez wiele dni – skonsultuj się z lekarzem.

Ćwiczenia pomocne w walce z bólami kręgosłupa

Ważnym elementem w profilaktyce zdrowotnej i doraźnej pomocy w przypadku pojawienia się bólu w obrębie pleców jest regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenia na kręgosłup obejmują nieograniczoną liczbę technik i pozycji, wzmacniających mięśnie pleców i odciążających kręgosłup. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • rozciąganie pleców,
  • ćwiczenia na mięśnie brzucha,
  • powtórzenia na wzmocnienie całego ciała,
  • techniki mające poprawić stabilność sylwetki.

Poniżej prezentujemy przykładowy zestaw ćwiczeń pożytecznych w zwalczaniu bólu pleców.

Ćwiczenie nr 1: klęk podparty wraz z naprzemiennym prostowaniem kończyn

Przygotuj miejsce do ćwiczeń. Możesz wyłożyć matę piankową. Przyjmij pozycję w klęku podpartym. Napinając mięśnie brzucha unoś i prostuj na przemian lewą rękę i prawą nogę, a następnie prawą rękę i lewą nogę (wykonaj ćwiczenia na drugą stronę). Wracaj do pozycji wyjściowej z ugiętymi kolanami i powtórz ćwiczenie kilkukrotnie.

Ćwiczenie nr 2: pozycja leżąca wraz z lekkim unoszeniem tułowia

Przyjmij pozycję leżącą na brzuchu. Nogi wyprostowane, ręce zgięte. Unoś nieznacznie głowę oraz tułów (odcinek klatki piersiowej) leżąc cały czas na brzuchu. Nogi pozostaw nieruchome i wyprostowane w stawach kolanowych. Stopy oparte na końcu maty tak, aby stabilizowały pozostawanie w pozycji leżącej.

Ćwiczenie nr 3: pozycja leżąca z uginaniem kolan

Kładziemy się na plecach. Unosimy nieznacznie tułów napinając brzuch. Podnosimy lekko wyprostowane ręce równolegle do ziemi na szerokość bioder, bez zahaczania ani lewym, ani prawym łokciem o ziemię. Na przemian unosimy nogi. Uginamy je w lewym i prawym kolanie.

Czy trening EMS może zmniejszyć ból pleców?

Bólowe dolegliwości dolnej części pleców, które zostały wywołane przyjmowaniem zbyt statecznej pozycji, mogą zostać wyeliminowane także za pomocą nowoczesnej metody treningu EMS. Ćwiczenia fizyczne mają za zadanie zwiększyć siłę mięśniową i rozciągnąć tkankę mięśniową oraz ścięgna. W tym kontekście EMS oddziałuje pomocniczo jako pożyteczne narzędzie treningowe, które może posłużyć jako element ułatwiający stymulację mięśniową bez ryzykowania kontuzjami. Co ważne, w przypadku stosowania treningu metodą EMS nie trzeba wykorzystywać dodatkowych obciążeń i przyrządów – co zdecydowanie zmniejsza ryzyko pojawiania się przeciążeń, na które osoby niewytrenowane są szczególnie narażone.

Czym jest trening EMS?

Trening EMS to metoda ćwiczeń polegają na wdrożeniu elektrostymulacji mięśni za pomocą specjalnie przygotowanego urządzenia. Pozwala to na zredukowanie ryzyka powstawania kontuzji, w szczególności u osób początkujących i niewytrenowanych. EMS ułatwia wykonywanie ćwiczeń zapewniając jednocześnie wysoką wydajność treningową bez obawy o ewentualne kontuzje.

Fizjoterapia i rehabilitacja za pomocą treningu EMS

Metoda EMS jest w stanie zmniejszać ból pleców, wobec czego może zostać uznana techniką przydatną w kontekście fizjoterapii i rehabilitacji osób skarżących się na bolące plecy. Wiele osób zmagających się z olbrzymim dyskomfortem związanym z dolegliwościami bólowymi pleców nie jest w stanie wykonać prostych ćwiczeń fizycznych. Koci grzbiet czy klęk podparty sprawia chorym nie lada problem, który praktycznie eliminuje szybkie wdrożenie aktywności fizycznej. Trening EMS pozwala odciążyć obolałe stawy i obszary wzmacniając tkankę mięśniową.

Wytrenowane mięśnie brzucha, a ból kręgosłupa

W przypadku bólu pleców związanych brakiem wytrenowania szybkie efekty terapeutyczne jest się w stanie osiągnąć za pomocą wzmacniania mięśni brzucha. Regularne trenowanie tych partii mięśniowych pozwala na: łatwiejsze utrzymywanie dobrej postawy ciała, utrzymywanie odpowiedniej równowagi, zwiększenie ogólnej siły mięśni.

Profilaktyka w bólu kręgosłupa – jak zadbać o nasze plecy?

Nie należy bagatelizować poważnych objawów zdrowotnych związanych z uciążliwym i utrzymującym się wiele dni bólem w odcinku lędźwiowym lub szyjnym kręgosłupa. Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup obejmują wzmacnianie nie tylko tylnej części ciała człowieka, ale także innych partii mięśniowych stabilizujących całą sylwetkę. Pamiętaj, że ćwiczenia na kręgosłup nie powinny powodować bólu i dyskomfortu. Dobrze wykonywane powtórzenia przynoszą ulgę w dłuższej perspektywie czasowej.

Pobierz ofertę dla wykonujących pracę siedzącą.