fbpx

Elektrostymulacja mięśni – poznaj najważniejsze informacje dotyczące treningów EMS

Elektrostymulacja mięśni swoje pierwsze zastosowanie miała w fizjoterapii oraz rehabilitacji. Dziś ta metoda coraz częściej spotykana jest na siłowni. Poprzez wykorzystywanie impulsu elektrycznego, trening EMS pobudza mięśnie do pracy. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami i poznaj metodę elektrostymulacji mięśni, która zyskała wielu zwolenników na całym świecie.

EMS – co to jest i na czym polega trening EMS?

Jeśli zastanawiasz się, na czym polega trening EMS, ten artykuł jest dla Ciebie. Skrót wywodzi się od „Electrical Muscle Stimulation” i oznacza elektryczna stymulacja mięśni. Ta technika polega na wywołaniu skurczy poprzez impulsy elektryczne. Za pomocą elektrody umieszczanej na skórze przesyłany jest prąd stały oraz zmienny o różnej częstotliwości w zależności od rodzaju treningu. Zwiększenie oraz zmniejszenie impulsu zależne jest od rodzaju treningu. Dochodzi do pobudzenia mięśnia i zmuszenia go do efektywnej pracy.

20 minutowy trening EMS może być równie intensywny jak wykonywanie ćwiczeń przez 1,5 godziny na siłowni. Efektywność treningu nie zależy od naszej kondycji czy stanu zdrowia ale od ustawionych parametrów urządzenia. Ta metoda pobudza około 150 razy więcej skurczów mięśni niż tradycyjny trening. Stosowanie elektrostymulacji mięśni pozwala na osiągnięcie szybszych efektów dla naszej sylwetki.

EMS nie jest nowością – praktykowany był w fizjoterapii osób starszych i po urazach, planach treningowych profesjonalnych sportowców, a w Stanach Zjednoczonych wdrożony został na potrzeby armii. Dziś, każdy ma dostęp do metody EMS.

Dla kogo przeznaczony jest trening EMS?

Elektrostymulacja mięśniowa ma swoje zastosowanie w procesie odchudzania, wzmocnienia organizmu oraz rehabilitacji po przebytych urazach. Pozwala na szybsze pozbycie się tkanki tłuszczowej poprzez imitowanie skurczy w mięśniach.

Trening EMS polecany jest osobom, które mają słabszą kondycję, są otyłe, mają problemy ze stawami i z przyczyn zdrowotnych nie mogą wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego. Świetnie sprawdza się dla osób z problemami kręgosłupa, ponieważ nie obciąża kręgów. Duży poziom bezpieczeństwa i niewielki stopień trudności sprawiają, że treningami EMS interesuje się coraz więcej ludzi. Metoda ta szybko i bezproblemowo daje efekty.

Uczestnikami zajęć mogą być osoby w różnym wieku – ważne jest, aby nie było żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do jego wykonania. Warto zaznaczyć, że trening polega na całkowitym wdrożeniu zasad trenera personalnego. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, który pozwoli dobrać odpowiednią aktywność fizyczną dla Ciebie. Trener personalny dostosuje Twoje oczekiwania i predyspozycje do celów treningowych. O efektywności treningu zadecydujesz Ty, ponieważ regularne stosowanie daje najlepsze rezultaty.

Czy stymulatory mięśni działają?

Elektrostymulacja dotyczy stymulacji nerwów ruchowych. Kiedy chcemy wykonać daną czynność nasz organizm wykonuje ją pod wpływem naszego mózgu, który wysyła sygnał/wiadomość do włókien nerwowych w mięśniu. W skrócie można powiedzieć, że wykonujemy czynności dzięki pracy naszych mięśni, które sterowane są na skutek impulsów elektrycznych wysyłanych z naszego mózgu.

W przypadku treningu EMS, impulsy wytwarzane są syntetycznie poprzez przymocowanie do ciała elektrod, które wymuszają skurcze mięśni, dzięki czemu mięśnie napinają się, zaczynają pracować, dochodzi do zwiększenia ich siły. Impulsy nie osiągają maksymalnej wartości natężenia oraz czasu trwania. Wzrasta to stopniowo i równomiernie opada.

Co wzmocni treningi EMS?

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać trening EMS do budowy swojej formy warto również zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz dodatkowo wdrążyć aktywność fizyczną. Odpowiednie ćwiczenia oraz utrzymanie zdrowego stylu życia pozwolą Ci osiągnąć zamierzone efekty podczas treningu.

Pamiętaj o spożywaniu odpowiedniej ilości warzyw, owoców, unikaj przetworzonej żywności, pij regularnie wodę, jedz częściej a mniej. Wylicz swoje zapotrzebowanie energetyczne. Każdy człowiek ma indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, czyli sumę kalorii, którą należy dostarczyć swojemu organizmowi w ciągu doby, aby zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie.

Zapotrzebowanie energetyczne uzależnione jest od licznych czynników takich jak: wiek, wzrost, waga oraz wykonywana aktywność fizyczna. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy pamiętaj o ujemnym bilansie energetycznym. Wraz z zastosowaniem elektrostymulacji mięśniowej uzyskasz zamierzone efekty.

Jakie są efekty treningu EMS?

Elektrostymulacja jest wyjątkowo efektywna. Trening z wykorzystaniem prądu zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzięki tej nowoczesnej technologii możesz osiągnąć szybko i bezproblemowo zamierzone efekty.

Trening Ems buduje siłę, poprawia kondycję oraz spala tkankę tłuszczową, tak samo lub szybciej niż tradycyjne ćwiczenia. Już po pierwszym treningu zauważysz, że twoje ciało jest napięte. Na prawdziwe efekty treningu EMS musisz zaczekać do 4 tygodni. Rezultaty zależą od celu treningu. Masz do dyspozycji różne treningi, które dostosujesz do swoich predyspozycji.

Do głównych efektów elektrostymulacji Ems można zaliczyć: poprawę krążenia; polepszenie samopoczucia; poprawę wydolności fizycznej organizmu, spalanie kalorii, zwiększona wydolność mięśniowa, ujędrnienie mięśni, redukcja cellulitu, poprawa krążenia krwi, ujędrnienie skóry, poprawa ogólnej kondycji i zmniejszenie bólu stawów. To doskonała alternatywa do tradycyjnych, zwykłych ćwiczeń na siłowni – zaoszczędza mnóstwo czasu.

Czy trening EMS jest bezpieczny?

Elektrostymulację mięśniową powinno wykonywać się pod okiem profesjonalistów i z odpowiednim do tego sprzętem. Specjalny kombinezon, w którym wbudowane są elektrody podłączony jest do aparatu, trener personalny będzie przez cały cykl trwania treningu pilnował czy wszystko wykonywane jest poprawnie.

Impulsy oddziaływają bezpośrednio na mięśnie, siła skurczu również jest kontrolowana. Przy tej metodzie nie jest potrzebny dodatkowy sprzęt do ćwiczeń. Wystarczy mata. Ta metoda jest zbawienna dla osób z problemami kręgosłupa, ponieważ nie obciążają go a przy tym można wykonywać fikcyjnie intensywny trening.

Poznaj najważniejsze przeciwwskazania

Trenerzy personalni pracujący na siłowni, mają odpowiednią wiedzę i przebyte szkolenia, aby bezpiecznie przeprowadzić Cię przez trening EMS. Nie dopuszczą do nadmiernej stymulacji mięśni, co może być szkodliwe dla Twojego zdrowia.

Warto pamiętać, że występują przeciwwskazania do wykonywania tego rodzaju aktywności fizycznej. Nie możesz wykonywać tego treningu, kiedy: masz nadciśnienie tętnicze; jesteś w ciąży; masz wszczepiony rozrusznik serca; chorujesz na choroby serca; masz metalowe implanty; odczuwasz ból niewiadomego pochodzenia; występują u ciebie zmiany nowotworowe; masz gorączkę.

Szybka redukcja tkanki tłuszczowej z EMS

Ta metoda świetnie sprawdzi się przy redukcji tkanki tuszowej, ponieważ pobudza mięśnie do działania. W szybkim tempie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów z poszczególnych partii ciała. W trakcie treningu stymulowane są mięśnie również ud, pośladków czy brzucha. Odchudzanie stanie się szybsze.

Elektrostymulacja wskazana jest do stosowania u osób otyłych, którzy nie mogą wykonywać intensywnej aktywności fizycznej. Podczas zabiegu pobudzisz swoje mięśnie do skurczu, co spowoduje utratę kalorii w szybszym tempie. Zabieg spowoduje wzmocnienie mięśni oraz spalanie kalorii. Następuje pobudzenie przemiany materii oraz krążenia krwi. Tkanka tłuszczowa zamieni się w tkankę mięśniową, a to przełoży się na utratę kilogramów i redukcję cellulitu.

Ciekawostką jest, że treningi EMS pomagają w napięciu wiotkiej skóry. Zabieg przeznaczony jest dla osób zmagających się z cellulitem, które nie mają czasu na aktywną gimnastykę. Chcą wymodelować i ujędrnić pośladki.

Fizjoterapia i rehabilitacja za pomocą EMS

Metoda EMS doskonale znana jest fizjoterapii oraz rehabilitacji. Może być stosowana jako wspomaganie ćwiczenia dla osób po przebytych urazach. Impulsy elektryczne przekazywane są za pomocą elektrod do skóry w pobliżu urazu. Siła dostosowana jest do wielkości problemu. W fizjoterapii i rehabilitacji stosowana jest: aby zmniejszyć zapięcie mięśniowe; podczas zaniku mięśni; aby poprawić krążenie krwi; aby zapobiec zakrzepicy żylnej; do ćwiczeń mięśni Kegla, itp.

Przetestuj trening EMS za darmo

Efekty naszych treningów zauważysz już po pierwszym zastosowaniu. Choć wielu powątpiewa w skuteczność elektrostymulacji mięśniowej to warto udać się na choćby jedną sesję i przekonać się o jej skuteczności. Przetestuj trening EMS u nas za darmo.