fbpx

Jak poprawić metabolizm? Fakty i mity

O sposobach na to, jak poprawić metabolizm słyszy się niemalże na każdym kroku. Jednak czy to prawda, że poziom metabolizmu jest zmienny? Czy istnieją jakieś sposoby aby poprawić, bądź przyspieszyć metabolizm? Czy niskokaloryczna, restrykcyjna dieta pomoże utracić zbędne kilogramy? A może ostre przyprawy i zielona herbata są kluczem do sukcesu?

Co to jest metabolizm?

Metabolizm to inaczej przemiana materii, warunkująca prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, czyli to, ile kalorii organizm potrzebuje w ciągu dnia, ile kalorii mu dostarczamy oraz ile energii wydatkujemy na co dzień. Przemiana materii zależna jest od kilku czynników, na które w zdecydowanej większości mamy wpływ my sami.

Tempo przemiany materii

Na tempo przemiany materii wpływa w głównej mierze nasza masa ciała. To właśnie ilość tkanki tłuszczowej reguluje tempo metabolizmu. Im masa ciała jest wyższa, tym więcej energii musimy dostarczyć organizmowi do zachowania podstawowych funkcji życiowych. Chudnąc, sprawiamy, że organizm wymaga mniejszej ilości energii na te same funkcje życiowe, o których pisaliśmy przed chwilą. W związku z tym można by rzec, że zmieniła się nasza przemiana materii i przychodzi czas na zmianę kaloryczności posiłków na niższą. Regulując masę ciała jesteśmy w stanie wpłynąć na przyspieszenie przemiany materii.

Aktywność fizyczna także wpływa na przemianę materii i im jest ona wyższa, tym bardziej zauważalne jest przyspieszenie metabolizmu.

Do czynników warunkujących przemianę materii należy także płeć – u mężczyzn z reguły tempo metabolizmu jest wyższe, a dzieje się tak dlatego, że to właśnie mężczyźni mają więcej tkanki mięśniowej niż tłuszczowej (w przeciwieństwie do kobiet), a to tkanka mięśniowa wymaga większych nakładów energii.

Dieta i odpowiednie proporcje makroskładników także wpływają na tempo metabolizmu. Odpowiedzialny jest za to efekt termiczny pożywienia, który mówi o tym, że organizm najwięcej energii zużywa do trawienia białka, a najmniej do trawienia tłuszczu.

Do mniej oczywistych czynników mających wpływ na szybkość przemiany materii należy zaliczyć stan fizjologiczny (w ciąży i w trakcie laktacji wzrasta zapotrzebowanie na energię). Nie bez znaczenia pozostają też choroby – zarówno te przewlekłe, jak i te nagłe. Większość chorób, które wyniszczają organizmy wymaga zwiększonej podaży energii, by nie doprowadzić do niedożywienia. Układ hormonalny także wpływa na szybkość metabolizmu.

Czy można poprawić metabolizm?

Najważniejszym, modyfikowalnym elementem, który może pomóc nam przyspieszyć metabolizm jest redukcja tkanki tłuszczowej na rzecz budowania masy mięśniowej. Spalanie tkanki tłuszczowej poprzez regularną aktywność fizyczną wpłynie pozytywnie na zwiększenie przyspieszenia przemiany materii.

Aby poprawić metabolizm, należy pamiętać także, by zadbać o zbilansowaną dietę i wprowadzić regularną aktywność fizyczną.

Jak naturalnie podkręcić metabolizm?

Aby naturalnie przyspieszyć przemianę materii należy zadbać o odpowiedni wysiłek fizyczny, który przyspiesza metabolizm. Pomocne w tym mogą być na przykład treningi EMS, które bez zbędnego nakładu czasu pracy pobudzą do działania zdecydowaną większość mięśni naszego organizmu i pośrednio będą w stanie poprawić metabolizm, wpływając jednocześnie na prawidłową masę ciała.

Co spowalnia metabolizm?

Zaburzenia metaboliczne, które powodują, że wskaźnik masy ciała (BMI) zaczyna rosnąć powodują spowolnienie metabolizmu. Zaburzone stężenie glukozy i insuliny przekłada się na problem z utrzymaniem prawidłowej wagi, a brak aktywności fizycznej jeszcze bardziej pogłębia ten problem.

Wszelkiego rodzaju zaburzenia gospodarki hormonalnej, restrykcyjne diety, przewlekły stres, stosowanie niektórych leków, a także: nieregularne posiłki, odwodnienie, krótki sen i siedzący tryb życia przyczyniają się do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu powodując spowolnienie przemiany materii.

Dieta a metabolizm

Jak poprawić metabolizm dietą? Zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą, by poprawić metabolizm. Należy pamiętać, by proces odchudzania nie był zbyt intensywny. Jego tempo powinno być dostosowane do indywidualnych możliwości.

Aby poprawić metabolizm, głównym elementem diety powinny być produkty bogate w pełnowartościowe białko, witaminy i składniki mineralne. Nie wolno zapominać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Korzystne może okazać się spożywanie cynamonu – badania naukowe udowodniły, że przyczynia się on do zwiększenia metabolizmu glukozy, a tym samym pomaga w utracie masy ciała.

Istotną rolę w codziennym menu powinna odgrywać zielona herbata, która dzięki zawartości teiny i katechiny zwiększa wytwarzanie energii z tkanki tłuszczowej, zwiększając tym samym jej metabolizm.

Zdrowy styl życia, sposób żywienia, picie wody i dbanie o swój stan zdrowia mogą okazać się skutecznym sposobem na to, jak poprawić metabolizm dietą.

Jaki wpływ ma aktywność fizyczna na metabolizm?

Zmiana trybu życia i zwiększenie aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na zbędne kilogramy. Poprawa metabolizmu dzięki zmianie stylu życia przekłada się także na jej poziom. W początkowej fazie warto skorzystać z pomocy trenera personalnego na przykład podczas treningów EMS (z pierwszego treningu w naszym studiu można skorzystać zupełnie za darmo). Ćwiczenia aerobowe prowadzą do wzrostu tętna, a to z kolei przekłada się na przyspieszenie metabolizmu. Regularna aktywność fizyczna pomaga zrzucić zbędne kilogramy, a tym samym poprawia przemianę materii.

Jakie produkty przyspieszają metabolizm?

Najważniejszym elementem w diecie o jaki powinniśmy zadbać chcąc przyspieszyć metabolizm jest wprowadzenie do niej pełnowartościowych źródeł białka. To właśnie do jego trawienia organizm zużywa najwięcej energii.

Pomocne mogą okazać się także przyprawy takie jak: chili, cynamon cejloński, imbir, kurkuma, goździki czy kardamon. Rozgrzewające i ostre przyprawy zwiększają także wydatek energetyczny organizmu. Istotne w diecie są także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz świeże warzywa i owoce.